با وجود این‌که در این اواخر حمله‌های بزرگی در پکتیا انجام نشده است، اما به نظر می‌رسد مخالفان مسلح مسیر جنگ را تغییر داده‌اند و هر روز گزارش‌هایی از کشتار هدف‌مند منتشر می‌شود. محمدالرحمان قادری، عضو شورای ولایتی پکتیا می‌گوید، با گرم‌شدن هوا ۱۶ تن که شامل بزرگان قومی، دادستان‌ها و نیروهای امنیتی می‌شوند، در این ولایت کشته شده‌اند.

این در حالی‌ست که افراد مسلح ناشناس شام روز گذشته (شنبه، بیست‌ویکم حمل/فروردین) عزیزالرحمان، دانش‌جوی سال دوم انستیتیوت فنی/تخنیکی را در منطقۀ «حلیم قلعه»ی شهر گردیز، مرکز ولایت پکتیا کشتند و بردارش محمدطاهر را زخمی کردند. یارمحمد، برادر مقتول به سلام‌وطندار می‌گوید، برادرش امیدهای زیادی داشت که با خودش به گور برد.

عزیزالرحمان تنها فردی نیست که شکار کشتار هدف‌مند می‌شود؛ بل‌که بر بنیاد معلومات مسئولان، در یک‌ماه گذشته علاوه بر سردارخان ملنگ‌زوی، عضو شورای ولایتی پکتیا، دو بزرگ قومی، دو دادستان و غیرنظامیان دیگر که شمارشان به ۱۶ تن می‌رسد، در این ولایت کشته شده‌اند.

باشنده‌گان پکتیا که خواستار پایان قتل‌های هدف‌مند در این ولایت‌اند، می‌گویند که قتل‌های هدف‌مند در این اواخر علاوه بر شهر گردیز، در ولسوالی‌های این ولایت نیز افزایش یافته است. به گفتۀ آنان، قتل‌های هدف‌مند مردم را نگران کرده و بر زنده‌گی آنان اثرهای منفی گذاشته است. آنان از حکومت و نهادهای امنیتی می‌خواهند که در این زمینه گام‌های جدی بردارند.

در همین حال، مقام‌های محلی پکتیا می‌گویند که برای جلوگیری از قتل‌های هدف‌مند، گزمه‌های امنیتی گارنیزیون را ۲۴ ساعته و در عین حال مرکزی را به‌منظور هم‌کاری نیروهای امنیتی ایجاد کرده‌اند. محمدحلیم فدایی، والی پکتیا می‌گوید که قتل هدف‌مند نشانۀ ضعف و مایوسی طالبان است.

مقام‌های محلی پکتیا می‌گویند که برای جلوگیری از قتل‌های هدف‌مند، گزمه‌های امنیتی گارنیزیون را ۲۴ ساعته و در عین حال مرکزی را به‌منظور هم‌کاری نیروهای امنیتی ایجاد کرده‌اند.

مسئولان امنیتی پکتیا می‌گویند که طالبان توان جنگ رو در رو را ندارند و بیش‌تر وقت‌ها به خانه‌های نیروهای امنیتی و بزرگان قومی حمله می‌کنند. طالبان اما تاکنون در این باره چیزی نگفته و هیچ‌کدام از این روی‌دادها را نیز محکوم نکرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: