Asset 1SWN

عالمان دین بنگلادیش: جنگ جاری افغانستان «حرام» است

The War

عالمان، مشایخ و مفتی‌های جمهوری بنگلا‌دیش در نشستی زیر نام «دعوت به‌ سوی صلح در افغانستان» جنگ جاری افغانستان را حرام و مخالف نصوص شرعی اسلام می‌خوانند.

عالمان دین بنگلادیش در این نشست که روز گذشته، یک‌شنبه چهارم عقرب/آبان در شهر داکه پایتخت این کشور برگزار شده بود با صدور اعلامیه‌یی بر حرام‌بودن جنگ و قطع کشتار مردم مسلمان و بی‌گناه افغانستان تأکید کرده، پشتی‌بانی قاطع‌شان را از گفت‌وگوهای صلح در  قطر، اعلام کرده‌اند.

آنان از طرف‌های درگیر جنگ در افغانستان خواسته‌اند که به صدای اکثریت مطلق مردم‌ لبیک گفته آتش‌بس فوری و دایمی را اعلام کنند.

عالمان دین بنگلادیش هم‌چنان از طرف‌های درگیر جنگ افغانستان خواسته‌اند که برای پایان دادن به خشونت‌ها و اعتمادسازی میان دو طرف برای موفقیت گفت‌وگوهای جاری صلح به گونۀ صادقانه تلاش کنند.‌

وزارت خارجۀ افغانستان با استقبال از صدور اعلامیه و فتوای عالمان دین بنگلادیش، این اقدام آنان را گامی مهم در راستای پشتی‌بانی از دیدگاه صلح‌خواهانهٔ دولت و مردم افغانستان می‌داند.

این وزارت با نشر اعلامیه‌یی تأکید می‌کند که کاهش خشونت‌ها و آتش‌بس بی‌درنگ شرط مهم و عملی برای کامیابی گفت‌وگوهای جاری و برقراری صلح و  ثبات دایمی در کشور می‌باشد.

همزمان با افزایش خشونت‌ها در کشور، روز گذشته شماری از عالمان دین در یک گردهمایی در کابل، ادامۀ جنگ را در افغانستان نامشروع خواندند.

این عالمان دین می‌گویند که بربنیاد اوامر دین اسلام، کشتن انسان‌ها برای رسیدن به قدرت نادرست است و باید اختلاف‌ها کنار گذاشته شوند و در کشور صلح تأمین شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام