موسسۀ اقتصاد و صلح، گزارش تازه‌یی را دربارۀ «شاخص جهانی تروریسم» پخش کرده است. در این گزارش افغانستان در صدر کشورهای متأثر از هراس‌افگنی در سال ۲۰۲۱ قرار گرفته است. این سومین سال پی‌هم است که افغانستان در فهرست کشورهای متأثر از تروریسم، در صدر قرار می‌گیرد.

بربنیاد این گزارش، افغانستان در سال ۲۰۲۱ گواه ۸۳۷ روی‌داد ‌هراس‌افگنی بوده است که در اثر آن ۱۴۲۶ تن کشته و ۲۱۹۹ تن دیگر زخمی شده‌اند. گزارش هم‌چنان از ۹۱ مورد گروگان‌گیری در افغانستان در این سال خبر داده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در گزارش آمده است که ۲۰ درصد مرگ‌ومیر ناشی از تروریسم در سطح جهان در سال ۲۰۲۱، در افغانستان اتفاق افتاده است؛ که بیش از نیمی از این تلفات را غیرنظامیان تشکیل می‌دهند. هم‌چنان در سال ۲۰۲۱، روی‌دادهای تروریستی ۳۳ درصد و مرگ‌و‌میر ۱۴ درصد افزایش یافته است.

انفجار در نزدیکی میدان‌هوایی کابل که در جریان عملیات تخلیه از افغانستان رخ داد و منجر به کشته‌شدن حدود ۱۷۰ تن و زخمی‌شدن بیش از ۲۰۰ تن شد، مرگ‌بارترین حملۀ هراس‌افگنی سال ۲۰۲۱ خوانده شده است.

در گزارش آمده است که پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان در اواسط آگست سال گذشته، حملات تروریستی منتسب به نیروهای امارت اسلامی و تلفات ناشی از آن کاهش یافته است، اما گزارش از احتمال قوی تشدید نبرد میان نیروهای امارت اسلامی و داعش در افغانستان هشدار داده است.

در گزارش موسسۀ اقتصاد و صلح، بیش‌ترین حملات تروریستی و تلفات ناشی از آن به گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش، امارت اسلامی، الشباب و جماعت نصرت الاسلام و المسلمین، نسبت داده شده است.

در این گزارش پس از افغانستان، عراق با ۸۳۳ روی‌داد ‌هراس‌افگنی که منجر به مرگ ۵۲۴ تن و زخمی‌شدن ۸۳۶ تن دیگر شده، دومین کشور متأثر از تروریسم در جهان شناخته شده است.

در این گزارش کشورها با درنظرداشت چهار شاخص «روی‌دادها، کشته‌شده‌گان، زخمی‌شده‌گان و خسارات مالی» ناشی از حملات هراس‌افگنی رده بندی شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

موسسۀ اقتصاد و صلح در سال ۲۰۰۸ تأسیس شده است. مقر این موسسه در آسترالیا است و در شش کشور دیگر نیز نماینده‌گی دارد. موسسۀ اقتصاد و صلح همه‌ساله آمار فعالیت‌های تروریستی را در جهان گردآوری و شاخص جهانی تروریسم را اعلام می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: