سازمان همکاری‌های اسلامی از افزایش خشونت‌‌ در افغانستان ابراز نگرانی کرده و گفته است که پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی از این کشور، هیچ بهانه‌یی برای تداوم جنگ از سوی طالبان وجود ندارد و ادامۀ آن مسلمان‌کشی خواهد بود. وزارت ارشاد حج و اوقاف امروز با پخش خبرنامه‌یی گفته که این سازمان از موقف شرعی و معتدل دولت افغانستان در برابر صلح اعلام پشتی‌بانی کرده است.

بر بنیاد اعلام وزارت حج و اوقاف، یوسف بن احمد العثیمین، دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی گفته است که دولت افغانستان موقف دینی، معتدل و سازگار را در برابر صلح، به‌‌ویژه تأمین آتش‌بس فوری و تعیین زعیم از طریق تمثیل ارادۀ آزاد مردم اختیار کرده که مورد قبول تمامی کشورهای اسلامی‌ست. یوسف بن احمد العثیمین اطمینان داده است که از این موقف دولت افغانستان پشتی‌بانی می‌کند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی تأکید کرده که کشتار، خشونت و هراس‌افگنی با جوهر اسلام مخالف و ناسازگار است، از این‌رو او تصریح کرده که از طریق تبلیغ و پیام‌رسانی، باید به مردم تفهیم شود که اسلام دین ترور و خشونت نیست؛ بل‌که آیین وحدت و هم‌گرایی‌ست.

یوسف بن احمد العثیمین ‌نقش علمای دین در راستای مهار جنگ را ارزنده خوانده و گفته است که علما در جوامع اسلامی نه‌‌تنها از نگاه دینی؛ بل‌که از منظر سیاسی نیز از جای‌گاه مهمی برخوردار اند. به گفتۀ او، پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، هیچ بهانه‌یی برای تداوم جنگ از سوی طالبان در این کشور وجود ندارد و ادامۀ جنگ مسلمان‌کشی بیش نخواهد بود.

در همین حال، محمدقاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف که در راس یک هیأت به عربستان سفر کرده، در دیدار با دبیرکل سازمان همکاری‌های اسلامی گفته که جنگ افغانستان از دیدگاه دین اسلام و براساس فتوای عمای جهان اسلام، نامشروع است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ وزیر حج و اوقاف، مردم و دولت افغانستان از هیچ‌گونه قربانی برای رسیدن به صلح پایدار که ارادۀ مردم افغانستان در آن نقش اساسی داشته باشد، دریغ نکرده و در زمینۀ عملی‌سازی تمامی پیش‌شرط‌های گروه طالبان اقدام عملی کرده و آمادۀ گفت‌وگو پیرامون حل معضل کنونی و رسیدن به صلح پایدار اند.

محمدقاسم حلیمی نیز تأکید کرده که پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان، هیچ‌گونه دلیلی برای ادامۀ جنگ در افغانستان باقی نمانده است و تداوم جنگ فقط زمینۀ برادرکشی و مسلمان‌کشی را فراهم می‌کند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

وزیر حج و اوقاف خاطرنشان کرده است که نیروهای امنیتی افغانستان توان پشتی‌بانی از نظام و تأمین امنیت را دارند. او خواهان همکاری این سازمان شده و گفته است که آنان می‌خواهند همکاری‌های سازمان‌ برای ختم خون‌ریزی و حل سیاسی بحران فعلی با دولت جمهوری اسلامی افغانستان ادامه یابد.

آقای حلیمی افزوده که اگر طالبان واقعاً متعهد به صلح باشند، دولت افغانستان در زمینۀ آشتی ملی و موفقیت فرآیند صلح هیچ ممانعتی نمی‌بیند و آمادۀ زمینه‌سازی برای مشارکت سیاسی همه جوانب مطابق به خواست و ارادۀ آزاد مردم افغانستان است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: