احمدجاوید مجددی، سفیر افغانستان در عربستان امروز در نشست سه جانبۀ عالمان دین افغانستان، پاکستان و عربستان که در مکه دربارۀ صلح افغانستان برگزار شده بود، می‌گوید که عربستان و پاکستان نقش عمده در برقراری صلح در افغانستان دارند.

به گفتۀ آقای مجددی، عالمان دین عربستان و پاکستان باید جنگ در افغانستان را حرام اعلام کنند و پشتی‌بانی‌شان از گفت‌وگوهای صلح را به گونۀ واقعی نشان دهند.

سفیر افغانستان در عربستان می‌افزاید که جنگ و ادامۀ خشونت‌ها وضعیت حقوق‌ بشری در افغانستان را بدتر کرده است. به گفتۀ او، جنگ در کشور به‌معنای واقعی کلمۀ جهاد نیست؛ بل‌ این جنگ بیش‌تر برای کسب قدرت است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین ‌حال، بلال اکبر، سفیر پاکستان در عربستان در این نشست می‌گوید که کشورش خواهان ختم جنگ در افغانستان است و از گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به گونۀ همه‌جانبه و تا رسیدن به یک نتیجۀ مطلوب، پشتی‌بانی می‌کند.

سفیر پاکستان در عربستان می‌افزاید که ثبات و برقراری صلح در افغانستان به‌معنای برقراری ثبات در پاکستان و منطقه است. او تأکید می‌کند که مسالۀ افغانستان راه‌حل نظامی ندارد و طرف‌های درگیر باید از طریق گفت‌وگوی سیاسی به اختلاف‌های‌شان پایان دهند.

نورالحق قادری، رئیس علمای پاکستان در این نشست خواهان برقراری هرچه زودتر صلح شد و در این میان نقش علما را برای این امر مهم خواند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

محمدقاسم حلیمی، وزیر ارشاد، حج و اوقاف نیز بر نقش مهم پاکستان در برقراری صلح در افغانستان تأکید می‌کند و می‌گوید که افغان‌ها حق دارند در فضای عاری از جنگ زنده‌گی کنند.

وزیر حج و اوقاف می‌افزاید که موانع صلح باید هرچه زودتر از میان برداشته شوند و جنگ خاتمه یابد.

دیگر شرکت‌کننده‌گان نشست سه جانبۀ مفتیان و علمای افغانستان، پاکستان و عربستان در این برنامه خواهان برقراری هرچه زودتر آتش‌بس فوری از سوی طرف‌های درگیر در افغانستان شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: