به‌دنبال افزایش حمله‌های طالبان بر شهرهای بزرگ افغانستان و تمایل‌نداشتن این گروه به ادامۀ گفت‌وگوهای صلح با دولت، محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور امروز در یک پیام ویدیویی از آغاز مشوره‌ها در پیوند وضعیت جاری کشور برای جلوگیری از ادامۀ جنگ و بی‌ثباتی دوام‌دار، خبر می‌دهد.

رئیس‌جمهور می‌گوید که برای پیش‌گیری از افزایش بی‌ثباتی، جنگ و کشتار مردم بی‌گناه، مشوره‌ها به سطح داخلی و خارجی به سرعت جریان دارد و به‌زودی نتیجۀ آن همه‌گانی خواهد شد.

محمداشرف غنی می‌گوید، «به‌عنوان یک رسالت تاریخی تلاش می‌کنم تا نگذارم جنگ تحمیل‌شده بیش‌تر از این باعث کشتار مردم بی‌گناه، ازدست‌رفتن دستاوردهای ۲۰ سالۀشان، تخریب تأسیسات عامه و بی‌ثباتی دوام‌دار شود. به همین علت، مشوره‌های گسترده را در داخل دولت با بزرگان و رهبران سیاسی نماینده‌گان اقشار مختلف مردم و هم‌کاران بین‌المللی آغاز کرده‌ام، مشوره‌ها به سرعت جریان دارد، نتایج آن به‌زودی با شما شریک خواهد شد.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این اظهارات در حالی انجام می‌شود که گزارش‌ها از شایعاتی مبنی بر استعفای آقای غنی خبر می‌دهد و منابع می‌گویند که او برای آتش‌بس و تشکیل یک حکومت موقت، برای کناره‌گیری از قدرت آماده شده است.با این حال، آگاهان سیاسی به این باور اند که استعفای رئیس‌جمهور می‌تواند از جنگ جاری پیش‌گیری کند و اگر جامعۀ جهانی فشار لازم را برای اجرایی‌شدن این امر اعمال نکند، آقای غنی از ادامۀ قدرتش دست‌بردار نیست.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

باقر محسنی، آگاه سیاسی می‌گوید، «با توجه به جغرافیای اطراف کابل، نفوذ طالبان به آسانی اتفاق خواهد افتاد و اگر به همین شکل لجاجت و سرسختی آقای غنی ادامه پیدا بکند، فروپاشی کابل به نظر می‌رسد که قطعی‌ست.»

عتیق‌الله امرخیل، آگاه نظامی نیز تأکید می‌کند که سقوط حکومت‌ها بدون تبانی از درون ممکن نیست و تنها جنگ از بیرون نمی‌تواند سبب ازبین‌رفتن یک حکومت شود. به گفتۀ آقای امرخیل، سیاست کشورهای بیرونی نیز در برابر افعانستان پیچیده است و تصمیم به‌دست خود مردم افغانستان‌ نیست.

گفتنی‌ست در بیش از یک هفتۀ گذشته ۱۸ ولایت به‌شمول شهرهای بزرگ در غرب و جنوب کشور به تصرف طالبان درآمده است و درگیری‌ها در دیگر ولایت‌ها نیز میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان طالبان جریان دارد. در همین حال، طالبان امروز ادعا کرده‌ که شهر شرنه، مرکز پکتیکا را تصرف کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: