سهیل شاهین از اعضای هیأت گفتگوکنندۀ صلح طالبان در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفته است که این گروه زمانی سلاح خود را بر زمین خواهد گذاشت که دولتی در کابل روی کار بیاید که برای همه طرف‌های درگیری قابل پذیرش باشد و حکومت غنی نیز کنار رفته باشد.

او می‌گوید، ما به انحصار قدرت باور نداریم، زیرا در گذشته هر دولتی که اقدام به انحصار قدرت کرده بود، دولت موفقی نبود، به همین دلیل ما نمی‌خواهیم این فرمول را بار دیگر تکرار کنیم.

طالبان پس از اول ماه می سال روان میلادی که روند خروج نظامیان خارجی از کشور شروع شد، حملات خود را شدت بخشیده‌اند و شماری از ولسوالی‌ها و چند بندرگاه مهم ترانزیتی را در اختیار گرفته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

شاهین گفته است که برای طالبان تصرف این تعداد ولسوالی خیلی دشوار بود و این گروه بسیاری از این ولسوالی‌ها را از طریق پادرمیانی مردم تصرف کرده است.

با این حال، جنرال مارک میلی رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا در یک نشست خبری که در هفته جاری برگزار شد، پیروزی طالبان بر افغانستان را از طریق نظامی بعید دانست.شاهین در مصاحبه‌اش با خبرگزاری آسوشیتدپرس از رئیس جمهور غنی انتقاد کرده و او را تاجر جنگ خوانده است. زیرا رئیس جمهور غنی در اظهاراتی که روز اول عید قربان داشت از عملیات‌های جدید نظامی علیه طالبان خبر داد.

او در این مصاحبه گفته است که این گروه برنامه‌یی را برای تسخیر کابل از طریق نظامی ندارد و تاکنون از تصرف مراکز ولایات نیز خودداری کرده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

گفتنی است که هفتۀ پیش عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در رأس یک هیأت عالی رتبه برای گفت‌وگو با رهبران طالبان عازم دوحه شد که دو طرف در پایان این دیدار روی ادامۀ گفت‌وگوها، پیش‌گیری از تلفات غیرنظامیان و محافظت از تأسیسات عامه متعهد شدند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: