وزارت خارجۀ کشور روز گذشته با پخش اعلامیه‌یی در واکنش به اظهارات ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ رئیس‌جمهور روسیه برای افغانستان گفته است که طالبان برخلاف اظهارات‌شان، آمادۀ حل سیاسی بحران افغانستان نیستند. ضمیر کابلوف به تازه‌گی در یک نشست آن‌لاین با حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین گفته است که طالبان برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی جنگ کنونی، آمادۀ سازش‌اند.

وزارت خارجه گفته که این وزارت سخنان اخیر ضمیر کابلوف پیرامون آماده‌گی طالبان برای دست‌یابی به راه‌حل سیاسی و «احتمال استیلای بالقوۀ طالبان بر قدرت» را بررسی کرده است. این وزارت تأکید کرده است که طالبان از زمان امضای موافقت‌نامۀ دوحه، تعهدات‌شان را در برابر کاهش خشونت‌ها، قطع رابطه با گروه‌های تروریستی و انجام گفت‌وگوهای جدی روی آتش‌بس و رسیدن به توافق سیاسی، پی‌هم نقض کرده‌اند.

وزارت خارجه نیز تأکید کرده که عمل‌کرد طالبان بیان‌گر این واقعیت است که این گروه برخلاف اظهاراتش، در عمل آمادۀ حل سیاسی بحران افغانستان نیستند. این وزارت اما افزوده که در مقابل دولت افغانستان به همه تعهداتش به‌شمول رهایی بیش از ۶ ‌هزار زندانی طالبان عمل و پیوسته بر گفت‌وگوها روی مسایل اساسی از جمله آتش‌بس فوری تأکید کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

طبق اعلامیه، به همین دلیل دولت افغانستان هیأت مذاکراتی باصلاحیت را تشکیل داد و با تعهد کامل در گفت‌وگوهای صلح دوحه، به‌شمول دور سوم کنونی، شرکت کرده است. وزارت خارجه افزوده است: «هم‌چنان برای اثبات جدیت و تعهد خویش به پروسه صلح، اخیراً جمهوری اسلامی افغانستان هیأت عالی‌رتبۀ سیاسی را برای حمایت از تیم مذاکراتی جمهوری و برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح با طالبان به دوحه فرستاد؛ اما با وجود این تلاش‌ها، تا هنوز نشانی از تعهد طالبان برای قطع خشونت‌ها، اجتناب از راه حل نظامی، و رسیدن به توافق سیاسی دیده نمی‌شود.»

در اعلامیه تأکید شده است که اگر ضمیر کابلوف به اطلاعات و معلومات قابل اعتماد دست‌رسی دارد که ارادۀ واقعی طالبان برای حل مسالمت‌آمیز جنگ را نشان دهد، با وزارت خارجه شریک کند تا مطابق آن به پیش‌رفت‌های بیش‌تری در روند صلح دست یابد.

از جانبی دیگر، این وزارت افزوده است که مطرح‌کردن امکان دست‌یابی نظامی طالبان به قدرت سیاسی در مغایرت با اعلامیۀ نشست «ترویکای گسترده» مسکو و قطع‌نامۀ ۲۵۱۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد و مخالفت جامعۀ جهانی با برگشت امارت طالبانی قرار دارد. با این حال، وزارت خارجه از تلاش‌های صلح روسیه در چارچوب فارمت مسکو، ترویکای گسترده و شورای امنیت سازمان ملل متحد قدردانی کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

این وزارت اما گفته است که انتظار دارد شریکان بین‌المللی افغانستان طالبان را در برابر تعهدات‌شان مسئول قرار دهند و فشارهای لازم را بر آن‌ها وارد کنند تا دست از خون‌ریزی بردارند و به راه‌حل سیاسی از طریق گفت‌وگوهای واقعی و معنادار تن دهند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: