ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان می‌گوید که نماینده‌گان کشورهای آمریکا، روسیه، چین و پاکستان در روزهای آینده دربارۀ صلح افغانستان گفت‌وگو می‌کنند.

آقای کابلوف این گفته‌ها را در گفت‌وگوی ویژه با خبرگزاری اسپتونیک روسیه مطرح کرده است. ضمیر کابلوف می‌گوید که این گفت‌وگو در شهر دوحه، پایتخت قطر صورت می‌گیرد و در آن دربارۀ یافتن راه ‌حل در روند صلح افغانستان و سوق طرف‌های افغانستان به انجام گفت‌وگو بحث خواهد شد.

ضمیر کابلوف اما می‌افزاید که در این نشست‌ها تصمیمی گرفته نمی‌شود و تنها طرف‌ها به انجام بحث‌های سازنده سوق داده می‌شوند. نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان تأکید می‌کند که هیچ راهی به‌جز برگزاری گفت‌وگوها میان دولت افغانستان و گروه طالبان وجود ندارد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ضمیر کابلوف می‌گوید: «تصامیم را تنها طرف‌های افغانی، از جمله طالبان می‌گیرند. ما کوشش می‌کنیم که در صورت امکان چیزی شبیه فرمول بسازیم و آن را به طرف‌های افغانی برای بررسی پیشنهاد کنیم. اگر این فرمول مناسب نبود، این حق مسلم آن‌هاست؛ اما آن‌ها باید بدانند که ما کشورهای تأثیرگذار در حل‌وفصل موضوع افغانستان هستیم که طرف‌دار ختم جنگ داخلی در افغانستان می‌باشیم.»در همین حال، ضمیر کابلوف از آغاز جنگ‌های بهاری و تابستانی گروه طالبان و تأثیر آن بر گفت‌وگوهای بین‌الافغانی ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که آغاز جنگ‌های فصلی طالبان در فصل‌های بهار و تابستان چشم‌انداز فوری برای آغاز گفت‌وگوها را کند خواهد کرد. به گفتۀ او، طالبان از انجام گفت‌وگوها خودداری نمی‌کنند.

نمایندۀ ویژۀ روسیه در امور افغانستان در بخش دیگری از گفته‌هایش می‌گوید که گفت‌وگوها باید میان دو طرف معنادار باشد و طرف‌ها باید روی دستور کار/آجندای واحد توافق کنند.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

از جانبی هم، ضمیر کابلوف با اشاره به تأکید طالبان مبنی بر روی‌کارآمدن امارت اسلامی در افغانستان می‌گوید، رهبری این گروه می‌داند که روی‌کارآمدن چنین نظامی به‌ شکلی که در زمان حاکمیت این گروه در افغانستان بود، قابل‌ قبول مردم افغانستان و جامعۀ جهانی نیست.

این در حالی‌ست که قرار بود نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان در ۲۴ ماه جاری میلادی برگزار شود، اما برگزارکننده‌گان این نشست اعلام کردند که به‌دلیل حاضرنبودن طالبان، این نشست به پس از عید سعید فطر به تأخیر افتاده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: