Asset 1SWN

استقبال وزارت خارجۀ افغانستان از اعلامیه مشترک نشست مسکو

Moscow 5

وزارت خارجۀ کشور از اعلامیهٔ مشترک پایانی نشست ترویکای گسترده در مسکو استقبال کرده و آن را گامی به پیش در راستای آغاز گفت‌وگوهای جدی برای رسیدن به صلح مبتنی بر خواست مردم افغانستان خوانده است.

در اعلامیۀ مشترک پایانی نشست نماینده‌گان آمریکا، روسیه، چین و پاکستان در مسکو آمده است که این کشورها با احیای امارت اسلامی مخالفت کرده‌اند و از طالبان خواسته‌اند که عملیات بهاری را آغاز نکنند.

وزارت خارجه با پشتی‌بانی از تأکید اعلامیه بر راه‌حل سیاسی که سبب حفظ حقوق شهروندان شود، می‌گوید که نظام جمهوری اسلامی یگانه ساختار فراگیر و پذیرفتنی برای تأمین مشارکت سیاسی، کثرت‌گرایی، برابری شهروندی و حفظ نظم و ثبات در یک جامعهٔ متنوع و متکثر هم‌چون افغانستان است.

وزارت خارجه می‌افزاید که از تأکید اعلامیه بر اجرای قطع‌نامۀ ۲۵۱۳ سازمان ملل متحد استقبال می‌کند و اجرای این قطع‌نامه برای مسئول قراردادن گروه طالبان و پای‌بندی این گروه به تعهدات‌شان از جمله پایان‌دادن به خشونت‌ها، قتل‌های سازمان‌یافته و قطع‌ رابطه با گروه‌های تروریستی مهم است.

در اعلامیۀ پایانی نشست مسکو تأکید شده است که خاک افغانستان نباید از سوی افراد و گروه‌های تروریستی برای تهدید امنیت دیگر کشورها استفاده شود.

نشست ترویکای توسعه‌یافته روز گذشته، پنج‌شنبه بیست‌وهشتم حوت در مسکو برگزار شد.

اعضای ترویکای توسعه‌یافته در پایان این نشست، یک اعلامیۀ مشترک ده ماده‌یی را صادر کردند.

نماینده‌گان چهار کشور کلیدی آمریکا، روسیه، چین و پاکستان در این اعلامیه مشترک تأکید کرده‌اند که از برگشت امارت اسلامی در افغانستان پشتی‌بانی نمی‌کنند. آنان هم‌چنان به حفظ حقوق بشر، حقوق زنان و اقلیت‌ها در افغانستان تأکید کرده‌اند.

در اعلامیه از تمام طرف‌ها خواسته شده است که گفت‌وگوها را به هدف رسیدن به توافق پایدار و عادلانه و استقرار صلح و جلوگیری از ادامه و تشدید خشونت‌ها سرعت بخشند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام