شماری از تاجران، سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی ایران، روز دوشنبه، ۱۷ میزان، در «نشست هیئت اقتصادی ایران و افغانستان» در کابل، از مقام‌های امارت اسلامی خواهان ارائه‌ی راهکار و فراهم‌سازی زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاری در افغانستان شده اند.

حسن کاظمی قمی، سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان، در این نشست می‌گوید که ظرفیت‌های لازم برای سرمایه‌گذاری در افغانستان وجود دارد و نیاز است راهکار و زمینه‌ها برای سرمایه‌گذاران و تاجران ایرانی فراهم شود.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

او می‌‌افزاید: «ظرفیت‌های اقتصادی دو کشور به نحوه‌ای است که ما می‌توانیم در هر بخش کار کنیم و این‌ها باید به ما یک فرمول یا راهکار ارائه کنند؛ مثلاً در بخش‌های اقتصادی این که ما باید چه کار کنیم، در بخش زراعت، راه آهن و انرژی ما خواستار راهکار هستیم. باید موانع برداشته شود، مشکلات برداشته شود و یک قانون ساخته شود.»

سفیر و نماینده‌ی ویژه‌ی ایران برای افغانستان، تأکید می‌کند که برای گسترش فعالیت‌های تجاری افغانستان، فعال‌سازی خط آهن از افغانستان به چابهار، در اولویت ایران قرار دارد.

در همین حال، محمود سیادت، رییس اتاق مشترک بازرگانی ایران و افغانستان، می‌گوید که این هیئت اقتصادی شامل ۸۵ تن به شمول والی ولایت خراسان رضوی ایران است که برای بررسی زمینه‎‌های سرمایه‌گذاری در افغانستان، به کابل آمده است.

او می‌افزاید: «هیئتی که از ایران عازم شده، حدود ۸۵ نفر استند؛ مشتمل بر تجار و سرمایه‌گذاران و فعالان اقتصادی که به نیت این که بیایند و شرایط افغانستان را از نزدیک بیبینند. مسئولان اقتصادی سکتور خصوصی خانه‌ی صنعت‌، تجارت و معادن و سرمایه‌گذاری این سفر سه روز است و فردا شب این ملاقات‌ها به اتمام می‌رسد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

از سویی هم، محمدیونس مومند، معاون اتاق تجارت و سرمایه‌گذاری افغانستان، در این نشست از هیئت ایرانی می‌خواهد که در بخش‌های معادن، برق، راه‌های ترانزیتی، صحت و دیگر بخش‌ها در افغانستان، سرمایه‌گذاری کنند.

در این نشست، هر دو طرف روی گسترش روابط اقتصادی و سرمایه‌گذاری و ایجاد بازارهای مشترک در مرز میان افغانستان و ایران، نیز تأکید کرده و خواستار ایجاد تسهیلات دوجانبه در زمینه‌ی ترانزیت میان دو کشور شده اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: