مسئولان در وزارت صنعت‌وتجارت، امروز (چهارشنبه، ۴ اسد) در «برنامه‌ی حساب‌دهی دولت به ملت» از علاقه‌مندی سرمایه‌گذاران خارجی برای سرمایه‌گذاری در افغانستان تا دو میلیارد دالر، خبر دادند.

بر بنیاد معلومات ارائه‌شده از سوی مسئولان این وزارت، هم‌اکنون بیش از ۱۵۰ میلیون دالر از سوی سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان سرمایه‌گذاری شده‌ است. بیش‌تر سرمایه‌گذاران خارجی علاقه‌مند سرمایه‌گذاری روی استخراج معدن‌ها و تولید برق در افغانستان اند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

صبغت‌الله آخوندزاده، رییس انکشاف سرمایه‌گذاری وزارت صنعت‌وتجارت، در این باره می‌گوید: «سرمایه‌گذاران خارجی در افغانستان آمدند و برای ما گفتند که آماده استند تا نزدیک به دو میلیارد دالر در داخل افغانستان سرمایه‌گذاری کنند.»

در همین حال، وزارت صنعت‌وتجارت، اعلام کرده که در یک سال گذشته به بیش از هفت هزار سرمایه‌گذار به شمول یک هزار سرمایه‌گذار زن، جواز فعالیت توزیع کرده ‌است.

در کنار این، مسئولان وزارت صنعت‌وتجارت، از ایجاد نزدیک به ۵۰ کارخانه‌ی تولیدی پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی و فعال‌شدن ۸۰ درصد از کارخانه‌هایی که در جریان سال‌های گذشته به علت‌های گونه‌گون فعالیت خود را متوقف کرده بودند، خبر می‌دهد.

سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت، در پاسخ به این پرسش خبرنگار سلام‌وطندار که هم‌اکنون چه شمار کارخانه‌های تولیدی در کشور فعال است، می‌گوید که به گونه‌ی مجموعی پنج هزار کارخانه‌ی فعال در این وزارت ثبت است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نورالدین عزیزی، سرپرست وزارت صنعت‌وتجارت، در این باره می‌گوید: «این پنج هزار فابریکه‌/کارخانه‌ای که آمارش نزد ما است، آماری است که از سوی سکتور خصوصی اعلام می‌شود و برای ما نیز ارائه شده است. ما آمار دقیق فابریکه‌ها را با تمام جزئیات تا سال آینده ثبت دیتابیس کرده و اعلام خواهد کردیم.»

مسئولان وزارت صنعت‌وتجارت، می‌افزایند طرحی که از سوی این وزارت برای استفاده از تولیدات داخلی به کابینه‌ی حکومت سرپرست ارائه شده بود، تصویب شده ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: