نماینده‌گی‌های دیپلماتیک کشورهای استرالیا، دانمارک، چک، اتحادیۀ اروپا، آمریکا، بریتانیا، جاپان، کوریای جنوبی و دفتر نمایندۀ غیرنظامی ناتو در افغانستان با نشر اعلامیۀ مشترکی از گروه طالبان خواسته‌اند هرچه زودتر به عملیات نظامی خود پایان دهد.

در این اعلامیه آمده که عملیات نظامی طالبان، تلاش‌های سیاسی برای حل مشکلات افغانستان از مسیر گفت‌وگو را ناکام کرده است و سبب آواره‌گی مردم می‌شود.

دیپلمات‌های کشورهای خارجی در کابل در اعلامیۀ مشترک‌شان از دستاوردهای ۲۰ سال گذشته قویاً پشتی‌بانی کرده و کشتارهای هدف‌مند، تخریب زیرساخت‌ها، تهدیدها و نشر اعلامیه علیه این دستاوردها را محکوم کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آنان گفته‌اند که حمله‌های طالبان ادعای این گروه مبنی بر حل‌وفصل مشکلات افغانستان از طریق گفت‌وگو را نقض می‌کند و ادامۀ این حمله‌ها، سبب کشته‌شدن و آواره‌گی غیرنظامیان شده است و زیرساخت‌های حیاتی کشور را تخریب می‌کند.دیپلمات‌های خارجی در افغانستان افزوده‌اند که بازداشت و کشتار بی‌رویۀ غیرنظامیان و حمله بر زندان‌ها بی‌توجهی بسیار نگران‌کننده را به حاکمیت قانون نشان می‌دهد.

در این اعلامیه از قول باشنده‌گان محل و ناظران گفته شده است که طالبان در ولسوالی‌های تصرف‌شده تلاش می‌کنند حقوق بشری زنان را سرکوب و به‌منظور پنهان‌کردن موارد نقض حقوق بشر و آزادی بیان، رسانه‌های خصوصی و دولتی را بسته کنند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این دیپلمات‌ها از طالبان و تمامی طرف‌ها خواسته‌اند که فوری به خشونت پایان دهند و با آتش‌بس دائمی و همه‌جانبه موافقت کنند و برای پایان‌دادن به رنج‌ و‌ درد مردم افغانستان، به یک توافق سیاسی فراگیر تن داده و اطمینان دهند که افغانستان بار دیگر به پناه‌گاه امن هراس‌افگنان تبدیل نمی‌شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: