هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان در پیامی به‌مناسبت عید سعید اضحی گفته این گروه خواستار حل معضل افغانستان از مسیر سیاسی‌ست و از هر فرصتی که سبب ایجاد نظام اسلامی، صلح و امنیت شود، استفاده می‌کند.

در این پیام آمده است که گروه طالبان به حل مسایل از طریق گفت‌وگو متعهد است؛ اما طرف‌های مقابل ضیاع وقت می‌کنند. رهبر طالبان تأکید کرده است که پس از بیرون‌شدن سربازان خارجی، با تمام جهان در چارچوب تعامل و تعهدات متقابل خواستار روابط قوی سیاسی، اقتصادی و دیپلماتیک است و چنین روابطی برای همه یک نیاز به‌شمار می‌رود.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در اعلامیۀ طالبان آمده است: «در گفت‌وگوهای صلح کاملاً متعهد هستیم و برای همین دفتر سیاسی ایجاد کردیم تا به یک نتیجه دست یابیم، ما بر حل مشکلات تأکید می‌کنیم. تنها راه‌حل مشکلات گفت‌وگو است تا افغانستان از وضعیت کنونی رهایی یابد.»رهبر طالبان در حالی پیام عیدی منتشر کرده که هم‌اکنون در بیش‌تر ولایت‌های کشور جنگ جریان دارد و در این پیام به آتش‌بس در روزهای عید هیچ اشاره‌یی نشده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

هم‌زمان با این، گفت‌وگوهای صلح میان هیأت عالی‌رتبۀ دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله و هیأت گروه طالبان از روز گذشته به این‌سو در دوحه، پایتخت قطر جریان دارد.

گفته می‌شود نشست میان هیأت‌های هر دو طرف امروز نیز برگزار شده و قرار است این نشست با پخش یک اعلامیه به پایان برسد.

سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح پیش از این به برخی رسانه‌ها گفته که در نشست‌های پشتِ درهای بسته رخ‌دادهایی اتفاق افتاده که برای مردم افغانستان امیدوارکننده است؛ اما او در این زمینه جزئیات بیش‌تری ارایه نکرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: