هبت‌الله آخندزاده، رهبر طالبان از تصمیم آمریکا و ناتو برای بیرون‌شدن سربازان خارجی از افغانستان استقبال کرده؛ اما در عین حال به آمریکا نسبت به نقض موافقت‌نامۀ دوحه هشدار داده است. در پیام رهبر طالبان که امروز به‌مناسبت عید سعید فطر پخش شده، بر عملی‌شدن تمامی بخش‌های این موافقت‌نامه تأکید شده است.

هبت‌الله آخندزاده گفته که خلاف تعهد آمریکا در موافقت‌نامۀ دوحه، زندانیان طالبان که باید در مدت سه ماه پس از آغاز گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی رها می‌شدند، رها نشده و هنوز نام‌های رهبران این گروه از فهرست سیاه نیز بیرون نشده است.

رهبر طالبان در این پیام گفته است: «باید همه کارها موافق توافق‌نامۀ دوحه به پیش برود و از حرکات تحریک‌آمیز و سرپیچی‌ها خودداری شود. اگر آمریکا بر وعده‌هایش وفا نمی‌کند، جهان باید شاهد باشد که مسئولیت عواقب آن به دوش آمریکا خواهد بود.»

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

بر بنیاد موافقت‌نامۀ دوحه، تمامی سربازان خارجی باید تا اول می از افغانستان بیرون می‌شدند، اما آمریکا و ناتو اعلام کردند که روند بیرون‌شدن سربازان‌‌شان از افغانستان با چند ماه تأخیر، در ۱۱ سپتامبر تکمیل خواهد شد.

هبت‌الله آخندزاده در این پیام افزوده است خواهان روابط خوب و مثبت با جهان، منطقه و کشورهای همسایه‌اند و به همه اطمینان می‌دهد که از خاک افغانستان به هیچ کسی ضرر نمی‌رسد. او از تمامی کشورها خواسته است که در امور داخلی افغانستان مداخله نکنند. هم‌چنان، او از سازمان ملل متحد و دیگر کشورهای دخیل خواسته است که بی‌طرفی‌شان‌ را در قضیۀ افغانستان نشان بدهند.رهبر طالبان با تأکید بر این‌که «مذاکرات و تفاهم» برای این گروه «اولویت» دارد، حکومت افغانستان را به انجام تلاش برای سبوتاژ روند سیاسی صلح متهم کرده است. او در بخشی از پیام عیدی خود به‌ گونۀ تلویحی به نشست استانبول اشاره کرده و افزوده است هر روند سیاسی که دربارۀ حل مسألۀ افغانستان باشد و از طالبان امید و توقع شرکت در آن وجود داشته باشد، باید پیش از پیش با این گروه در میان گذاشته شود.

این در حالی‌ست که نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان قرار بود در ۲۴ اپریل برگزار شود، اما برگزارکننده‌گان این نشست اعلام کردند که به‌دلیل شرکت‌نکردن طالبان، این نشست برای پس از عید سعید فطر به تأخیر افتاده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: