نشست دو روزه در سطح بلند میان نماینده‌گان دولت افغانستان و گروه طالبان در دوحه، پایتخت قطر با صدور یک اعلامیۀ مشترک پایان یافت. در این اعلامیه آمده است که دو طرف توافق کرده‌اند تا گفت‌و‌گوها به سطح بلند در آینده نیز ادامه یابد.

براساس اعلامیه، هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دو طرف بر تسریع روند گفت‌وگوها که از مدت ده ماه به این‌سو ادامه دارد، توافق کرده‌اند تا هرچه زودتر برای معضل کنونی افغانستان راه‌حل منصفانه و دایمی پیدا شود.

در اعلامیۀ مشترک تأکید شده است که دو طرف نیاز دست‌یابی به یک توافق را که پاسخ‌گوی منافع و خواسته‌های تمام زنان و مردان در روشنایی اصول اسلامی باشد، درک می‌کنند‌.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

محفوظ‌ماندن تمام تأسیسات غیرنظامی، جلوگیری از تلفات غیرنظامیان، اقدامات دو جانبه به‌منظور حفاظت از واکسیناتوران برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا و… از دیگر موضوع‌هایی‌اند که دو طرف روی آن به توافق رسیده‌اند.

در اعلامیۀ مشترک خلاف آن‌چه انتظار می‌رفت، هیچ اشاره‌یی به آتش‌بس نشده و ظاهراً آتش‌بس در دستور کار/آجندای اصلی گفت‌وگوها شامل نبوده است.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی که ریاست هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت را برعهده داشت، در یک نشست خبری مشترک با ملا عبدالغنی برادر، معاون سیاسی گروه طالبان در قطر می‌گوید که هدف از نشست دو روزه تسریع روند گفت‌وگوهای صلح بوده که از ده ماه به این‌سو در جریان است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت‌وگوها در سطح بلند با هیأت طالبان را فرصتی برای شناخت بیش‌تر عنوان می‌کند و می‌گوید که در پیوند به ادامۀ گفت‌وگوها در سطح بلند در آینده نیز توافق کرده‌اند.

ملا عبدالغنی برادر نیز فضای گفت‌و‌گوهای دو روزه را خوب توصیف کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: