گفت‌وگوهای صلح میان هیأت‌های دولت افغانستان و گروه طالبان پس از ماه‌ها بن‌بست، امروز در مراسمی با حضور نماینده‌گان دو طرف در دوحه، پایتخت قطر آغاز شد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که مراسم افتتاحیۀ این گفت‌وگوها پایان یافته است و اکنون گفت‌وگوها میان گروه‌های هفت نفری تعیین‌شدۀ هر دو طرف جریان دارد.

سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی می‌افزاید که دولت افغانستان امیدوار است در این دور گفت‌وگوها روی موضوع‌های اساسی گفت‌وگو شود تا کشور به توافق سیاسی دست یابد.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نیز با پخش اعلامیه‌یی بر ادامۀ گفت‌وگوها تأکید می‌کند و می‌گوید که این گروه برای رسیدن به نتیجۀ مثبت از این گفت‌وگوها، تلاش می‌کند.

سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر می‌افزاید: «مذاکرات بین‌الافغانی از ده ماه به این‌سو جریان دارد، متأسفانه که بعضی مشکلات وجود دارد، آن‌طور که توقع می‌رفت پیش‌رفت وجود ندارد. اما بازهم نیاز به ناامیدی نیست، امارت اسلامی به اندازۀ توان خود تلاش کرده که مذاکرات به نتیجۀ مثبت برسد، به همین دلیل یک تیم مذاکراتی قوی تعیین کرده و مسئولان بلندپایۀ خود را فرستاده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

پس از افزایش حمله‌های طالبان بر شماری از ولایت‌ها و ادامۀ درگیری‌ها میان نیروهای امنیتی و جنگ‌جویان این گروه، هیأت عالی‌رتبۀ دولت افغانستان به ریاست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی برای گفت‌وگو با نماینده‌‌گان گروه طالبان، روز گذشته عازم دوحه شد.

در این هیأت که ده عضو دارد، عطامحمد نور، رئیس شاخۀ انشعابی حزب جمعیت اسلامی افغانستان، محمدکریم خلیلی، رهبر حزب وحدت اسلامی، محمدمعصوم استانکزی، رئیس هیأت گفت‌وگو‌کنندۀ دولت، باتور دوستم، فاطمه گیلانی، عبدالسلام رحیمی و سیدسعادت منصور نادری، وزیر دولت در امور صلح شامل‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: