محمد محقق، مشاور ارشد رئیسجمهور در امور امنیتی و سیاسی و رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان امروز در نشست «سمپوزیم صلح پایدار» در کابل میگوید که سفر رهبران سیاسی به دوحه که قرار است به‌زودی اتفاق بیفتد، برای کشور سرنوشت‌ساز است. به گفتۀ او، هیأتی که قرار است به دوحه برود، با طالبان اتمام حجت می‌کند.

محمد محقق می‌افزاید که اگر گفت‌وگوی رهبران سیاسی کشور با طالبان در دوحه نتیجه بدهد، افغانستان به صلح و آرامش می‌رسد و اگر این نشست به نتیجه نرسد، کشور به پرتگاه خواهد رفت و نه مردم افغانستان و نه طالبان از کشور خیری خواهند دید.

به باور آقای محقق، اگر نشست دوحه نتیجه نداشته باشد، افغانستان با یک دور باطل جنگ داخلی با تلفات گسترده روبه‌رو خواهد شد. او می‌گوید که شرایط جامعه و مردم ایجاب می‌کند که برای صلح کار شود و جهان هم به نحوی بر طرف‌های جنگ فشار می‌آورد که برای صلح کار کنند.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

محمد محقق اما تأکید می‌کند، وضعیت به گونه‌یی‌ست که طالبان در گذشته اعتماد به نفس کم‌تری داشتند، ولی حالا با پیش‌روی‌های مختصری که در بخش‌هایی از کشور داشته‌اند، به این فکر‌ اند که گفت‌وگوهای صلح را نادیده بگیرند.

مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور امنیتی و سیاسی نیز تأکید می‌کند که به‌‌زودی هیأتی از جانب دولت در نشست دوحه شرکت می‌کند و به‌دنبال آن در نشستی که به‌منظور قضایای افغانستان در اسلام‌آباد برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد. به گفتۀ او، در این نشست‌ها دربارۀ صلح، ختم جنگ و توقف خشونت‌ها بحث و گفت‌وگو می‌شود.

محقق اما پیروزی طالبان از طریق زور و جنگ را ناممکن می‌داند و می‌گوید، همان‌طوری که دولت‌های گذشته و حال افغانستان با هم‌کاری جامعۀ جهانی نتوانستند گروه طالبان را حذف کنند، این گروه نیز نمی‌تواند با پیش‌روی‌هایی که در بعضی از مناطق داشت، مردم افغانستان و افکار عمومی جهان را نادیده بگیرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، وحید عمر، مشاور ارشد رئیس‌جمهور در امور روابط عامه و استراتژیک نیز در این نشست می‌گوید که مردم افغانستان باید رسالت‌شان را در برابر کشور انجام دهند و بر طبل جنگ نکوبند.

وحید عمر می‌افزاید: «رسالت ما است با نظام باشیم، تهدید علیه همۀ ما است. اگر در این جنگ بازنده شدیم، هیچ‌ کدام ما نخواهیم بود. اگر همین وقت رسالت خود را درک نکردیم و شکست خوردیم، طالب حاکم نمی‌شود؛ بل‌که جنگ‌های کوچه‌به‌کوچه و خانه‌به‌خانه آغاز خواهد شد.»

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که بر بنیاد گزارش‌ها، فردا شماری از رهبران سیاسی به‌شمول حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین کشور به دوحه، پایتخت قطر سفر می‌کنند و دربارۀ روند صلح و آتش‌بس با طالبان گفت‌وگو خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: