براساس گزارش‌ها، قرار است روز جمعه عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و شماری از رهبران سیاسی به‌شمول حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، مارشال عبدالرشید دوستم، محمدیونس قانونی و محمد محقق در سفری به قطر، دیدار و گفت‌وگوهایی دربارۀ روند صلح با طالبان داشته باشند.

برخی رسانه‌ها گزارش داده‌اند که محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور گفته وضعیت امنیتی در سه ماه آینده به‌صورت کامل به سوی مثبت تغییر خواهد کرد و سفر مقام‌های سیاسی به قطر را امیدوارکننده خوانده است.

شهزاده مسعود، فرد نزدیک به حامد کرزی می‌گوید که این سفر ممکن است روز جمعه صورت گیرد و در این سفر دربارۀ روند صلح گفت‌وگو خواهد شد. او با اشاره به نشست بین‌الافغانی در تهران می‌گوید که طالبان در آن نشست نرمش بسیاری نشان دادند و امیدواری وجود دارد که نتیجۀ نشست قطر نیز مثبت باشد. به گفتۀ آقای مسعود، این سفر ممکن است به توافق سیاسی آینده و آتش‌بس دایمی بینجامد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

روز گذشته، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین در یک نشست خبری گفت که به نتیجۀ گفت‌وگوهای صلح امیدوار است.

در همین حال، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی نیز روز گذشته در نشستی در کابل گفت که به‌زودی نشست مهمی در پیوند به روند صلح برگزار می‌شود.

با این حال، کارشناسان سیاسی می‌گویند که سفر رهبران سیاسی به قطر، خوش‌بینی‌ها در پیوند به روند صلح را افزایش می‌دهد.

فضل‌الرحمان اوریا، کارشناس سیاسی می‌گوید که باید از هر فرصت پیش‌آمده دربارۀ صلح استقبال شود؛ زیرا به درازاکشیده‌شدن صلح سبب تشدید جنگ خواهد شد. آقای اوریا می‌افزاید که این هیأت کدام صلاحیت اجرایی و حقوقی ندارد و از سوی حکومت گماشته نشده است.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که قرار بود در تاریخ ۱۹ جون سال جاری یک هیأت سیاسی برای گفت‌وگو با طالبان به قطر برود؛ اما این سفر به دلیل‌های نامعلومی به تعویق افتاد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: