دو ماه پس از شدت حمله‌های جنگ‌جویان طالبان بر مواضع حکومت که تلفات بسیاری در پی داشته، کمیتۀ ملی قربانیان جنگ وضعیت کنونی در کشور را نگران‌کننده عنوان کرده است.

حبیب‌الرحمان بخشی، معاون کمیتۀ ملی قربانیان جنگ امروز در یک نشست خبری در کابل می‌گوید که درگیری‌های پسین در کشور تلفات نظامیان و غیرنظامیان را افزایش داده است و ادامۀ خشونت‌ها از سوی طالبان به بدترشدن وضعیت می‌انجامد.

حبیب‌الرحمان بخشی، معاون کمیتۀ ملی قربانیان جنگ

معاون کمیتۀ ملی قربانیان جنگ، از طالبان می‌خواهد که روزهای عید سعید اضحی/قربان را آتش‌بس عمومی اعلام کنند. «از این‌که مردم ابراهیمی افغانستان قربانی جنگ می‌شوند، برای جلوگیری و توقف قربانی در جنگ، از طالبان می‌خواهیم که به‌مناسبت عید سعید قربان آتش‌بس کنند تا این روزها به گونۀ درست سپری شود و مردم در این روزها آرامش نسبی داشته باشند.»

کمیتۀ ملی قربانیان جنگ در حالی از افزایش خشونت‌ها از سوی طالبان ابراز نگرانی می‌کند که خانوادۀ قربانیان جنگ نیز مخالف پالیسی این گروه است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

خانواده‌های قربانیان جنگ می‌گویند که برای بهبود وضعیت کشور، دولت و طالبان باید اختلاف‌های‌‌شان را از طریق گفت‌وگو حل کنند.

یلدا که خود قربانی خشونت‌ است، خواهان برقراری صلح در کشور است.

نوراحمد نورانی که هفت عضو خانواده‌اش را در درگیری‌های پسین از دست داده است، می‌گوید که طرف‌های درگیر باید به میز گفت‌وگو برگردند و به خشونت‌ها پایان دهند. «صلح باعزت، صلح پایدار و صدای مردم افغانستان شنیده شود. اگر صلح دایمی و باعزت با نظام مردم‌سالار که مردم کشور آن را می‌خواهند برقرار شود، ما آن‌ها را می‌بخشیم.»یلدای ۱۰ ساله، ۴۰ روز پیش در انفجاری در موتر تونس مادر جوانش را از دست داد و خودش نیز شدید زخمی شد. ۹۰ درصد بدن یلدا در اثر انفجار ماین مغناطیسی سوخته بود و پس از چهل روز اثرهای این سوخته‌گی هنوز هم در بدنش به‌ویژه در صورتش باقی مانده است.

یلدا و پدرش

او که خود قربانی خشونت‌ است، خواهان برقراری صلح در کشور است. «من خوش دارم که در کشور ما صلح  و آرامی بیاید و هیچ‌گاهی نمی‌خواهم که جنگ باشد.»

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

کمیتۀ ملی قربانیان جنگ در حالی از افزایش قربانیان جنگ در اثر خشونت‌ها ابراز نگرانی می‌کند که نخستین جشن‌وارۀ ادبی_هنری زخم‌های جنگ در کابل برگزار شده است. برگزارکننده‌گان این جشن‌واره نیز خواهان ختم جنگ از سوی طرف‌های درگیر شده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: