گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی در دوحه، پایتخت قطر بیش‌تر از دو ماه است متوقف شده است. با این حال، دولت افغانستان امیدوار است این گفت‌وگوها دوباره از سر گرفته شود.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی امروز در توییتر خود نوشته که با اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در کابل دیدار و با آنان دربارۀ وضعیت جاری و روند صلح گفت‌وگو کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در توییتر خود نوشته که با اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت در کابل دیدار کرده است.

رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی نوشته است: «هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت به‌زودی راهی دوحه می‌شود و امیدواریم گفت‌وگوهای صلح دوباره آغاز شود. دولت افغانستان از آغاز دوبارۀ گفت‌وگوها پشتی‌بانی می‌کند تا خشونت‌های جاری از طریق گفت‌وگو حل شود و تمام تمرکز روی گفت‌وگوها باشد.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در همین حال، شماری از تحلیل‌گران سیاسی بر این باور اند که گفت‌وگوهای صلح دوباره آغاز می‌شود و ممکن است این بار نتیجۀ مثبت در پی داشته باشد.

حمیدالله هوتک، تحلیل‌گر سیاسی با وجود این‌که از افزایش خشونت‌ها، سرنوشت ناروشن نشست استانبول و توقف گفت‌وگوهای صلح دوحه ابراز نگرانی می‌کند، اما امیدوار است گفت‌وگوهای صلح دوحه به‌زودی از سر گرفته شود.

آقای هوتک می‌گوید، اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت که به کابل آمده‌اند، احتمالاً دوشنبه یا سه‌شنبۀ هفتۀ جاری به دوحه برخواهند گشت و گفت‌وگوها آغاز خواهد شد. او می‌افزاید، اگر گفت‌وگوها این‌ بار نتیجۀ مثبت نداشته باشد، هر طرفی که سرکشی کند، با واکنش جدی مردم روبه‌رو خواهد شد؛ زیرا مردم از جنگ خسته شده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

حمیدالله هوتک می‌گوید: «مردم افغانستان به‌ صورت کسانی که افغان‌کشی را می‌خواهند، در طول تاریخ سیلی زده است. امید است و ان‌شاءالله نشست صلح دوحه دوباره آغاز شود. خبر خوش این است که طالبان نرمش نشان داده‌اند و دولت هم ابراز آماده‌گی کرده است.»

امیدواری‌ها به از سرگیری گفت‌وگوهای صلح دوحه در حالی مطرح می‌شود که جنگ‌جویان طالبان درگیری‌ها در کشور را افزایش داده‌اند و در نتیجه هر روز در کنار غیرنظامیان، گزارش‌هایی از تلفات دو طرف منتشر می‌شود.

سلام‌وطندار را در اینستاگرام دنبال کنید

گفتنی‌ست در کنار توقف گفت‌وگوهای صلح بین‌الافغانی، از نشست استانبول دربارۀ صلح افغانستان که سرنوشت‌ساز خوانده شده است، نیز خبری نیست. این نشست که برای ۱۶ اپریل برنامه‌ریزی شده بود، برای زمان نامشخصی به تأخیر افتاده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: