حدود بیست‌ روز پیش نشست مسکو با محور صلح افغانستان برگزار شد. این نشست با حضور نماینده‌گان دولت افغانستان، هیأت طالبان، نماینده‌گان آمریکا، سازمان ملل متحد و روسیه در مسکو، پایتخت روسیه آغاز و در آن روی تسریع روند صلح، پایان جنگ در افغانستان و آیندۀ سیاسی کشور بحث شد.

بر بنیاد گزارش‌ها، عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی ریاست هیأت دولت افغانستان را در این نشست برعهده داشت. عبداللطیف پدرام، رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان امروز (یک‌شنبه، پانزدهم حمل/فروردین) در یک نشست خبری‌ در کابل می‌گوید، هرچند گمانه‌زنی‌ها بر این بود که آقای عبدالله رئیس هیأت دولت است؛ اما این‌گونه نبود و آقای عبدالله ریاست هیأت دولت را برعهده نداشت.

رئیس حزب کنگرۀ ملی افغانستان می‌افزاید، آقای عبدالله در نشست‌ها و تصمیم‌گیری‌های مهمی که دربارۀ صلح افغانستان در مسکو برگزار شد، حضور نداشت و این نشست‌ها پشتِ درهای بسته و با سیاست‌گران دیگر کشورها انجام شده ‌است «داکتر عبدالله رئیس شورای مصالحه در این جلسات خصوصی حضور نداشت.»

عبداللطیف پدارم می‌گوید که در نشست‌ها و تصمیم‌گیری‌های مهم صلح در مسکو عبدالله عبدالله حضور نداشت.

به گفتۀ عبداللطیف پدرام، در این نشست‌ها محمدمعصوم استانکزی، رئیس هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح افغانستان در دوحه، حامد کرزی، رئیس‌جمهور پیشین، نماینده‌گان طالبان و پاکستان و ضمیر کابلوف، نمایندۀ روسیه در امور افغانستان حضور داشتند.

آقای پدرام نیز می‌گوید که محمدمعصوم استانکزی به‌جای عبدالله عبدالله ریاست هیأت دولت را در نشست مسکو عهده‌دار بود و دربارۀ مسایل تصمیم می‌گرفت «تصمیم‌گیری‌ها بسیار خصوصی بود.»

خواستیم دیدگاه شورای عالی مصالحۀ ملی را هم در پیوند به گفته‌های آقای پدرام داشته باشیم، اما فریدون خوزون، سخنگوی این شورا از ابراز نظر در این باره خودداری کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: