ادارۀ ‌کل اطلاع‌رسانی و امور سخنگویی وزارت خارجۀ ایران گفته که نشست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی با حضور نماینده‌گان دولت افغانستان و هیأت سیاسی گروه طالبان به میزبانی ایران، امروز در وزارت خارجۀ این کشور آغاز شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجۀ ایران در آغاز این نشست با اشاره به «شکست آمریکا در افغانستان و حضور بیش از دو دهه در این کشور که موجب خرابی‌های بسیاری شده» خاطرنشان کرده است: «امروز مردم و رهبران سیاسی افغانستان باید برای آیندۀ کشورشان تصمیمات دشوار اتخاذ کنند.»

وزیر خارجۀ ایران با اشاره به نتایج نامطلوب ادامۀ منازعات در افغانستان، بازگشت به میز گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و تعهد به راهکارهای سیاسی را بهترین انتخاب از سوی رهبران و جریان‌های سیاسی افغانستان دانسته و آماده‌گی ایران را برای کمک به روند گفت‌وگوها میان جناح‌های موجود به‌منظور حل‌وفصل مناقشات و بحران‌های جاری در افغانستان اعلام کرده است.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در این نشست رهبری نماینده‌گان دولت افغانستان را محمدیونس قانونی، معاون نخست رئیس‌جمهور پیشین و رهبری هیأت گروه طالبان را شیرمحمد عباس استانکزی، عضو ارشد گفت‌وگوکنندۀ این گروه در دوحه، برعهده دارند.عبدالسلام رحیمی، نمایندۀ رئیس‌جمهور غنی در امور صلح، عبدالکریم خرم، عضو پیشین هیأت دولت افغانستان و برخی دیگر از چهره‌های سیاسی کشور در این نشست شرکت کرده‌اند.

در همین حال، محمد نعیم، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، به سلام‌وطندار می‌گوید که این سفر به دعوت رسمی ایران صورت گرفته است. به گفتۀ سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، دو طرف در این نشست روی موضوع‌های مهم گفت‌وگو می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی نظامی گروه طالبان نیز در توییترش نوشته است که در این نشست دربارۀ مشکلات مهاجران و مسایل مرزی میان افغانستان و ایران و نیز مسألۀ امنیت و صلح در افغانستان و منطقه، گفت‌وگو می‌شود.

این سفر در حالی انجام می‌شود که روز گذشته بن‌ ماجد القحطانی، نمایندۀ ویژۀ قطر در امور صلح افغانستان به کابل آمد و با محمدسرور دانش، معاون دوم رئیس‌جمهور دیدار کرد. او در این دیدار گفته که دولت قطر به طالبان گوش‌زد کرده است از طریق افزایش خشونت بر مردم افغانستان پیروز نخواهند شد.

محمدسرور دانش نیز در این دیدار گفته است که دولت افغانستان از هم‌کاری دولت قطر و سازمان ملل متحد در بخش تسهیل روند صلح استقبال می‌کند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: