هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت با بیان این‌که دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی امروز در دوحه برگزار می‌شود، تأکید می‌کند که در دور دوم گفت‌وگوهای صلح بحث روی آتش‌بس فوری در صدر آجندای این نشست قرار خواهد دارد.

فریدون خوزون، سخنگوی شورای عالی مصالحۀ ملی که در این دور گفت‌وگوهای صلح در قطر حضور دارد، به سلام‌وطندار می‌گوید که هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت افغانستان بحث‌های اساسی‌شان با هیأت گفت‌وگوکنندۀ گروه طالبان را امروز آغاز می‌کنند.

آقای خوزون می‌گوید که اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت امروز (شنبه، بیستم جدی/دی) در میان خود نشستی داشته‌ و برای گفت‌وگو با هیأت گروه طالبان آماده‌ است.

خوزون می‌افزاید که اولویت هیأت دولت در آجندای این دور گفت‌وگوها برقراری آتش‌بس در افغانستان است.

هم‌زمان با آغاز دور دوم گفت‌وگوهای صلح در دوحه، چهارمین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی نیز امروز در کابل برگزار شد.

شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید که در این نشست رهنمود دور دوم گفت‌وگوهای صلح تأیید شده است. اما این شورا دربارۀ جزئیات رهنمود دور دوم گفت‌وگوها چیزی نگفته است.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی در توییتر نگاشته است که در این نشست روی موضوعات صلح افغانستان، آغاز دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و تأکید بر پشتی‌بانی کامل از هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت افغانستان بحث شد.

در همین حال، وزارت خارجه اعلام کرده است که کارزاری را به هدف جلب حمایت بین‌المللی برای موفقیت روند صلح، گفت‌وگوهای جاری و برآورده‌شدن خواست مردم افغانستان در این روند کارزاری را زیر نام «دیالوگ دیپلماتیک» به‌راه انداخته است.

گران هیواد، سخنگوی وزارت خارجه در یک نوار تصویری که به رسانه‌ها فرستاده است، می‌گوید که این کارزار هم‌زمان با آغاز دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی در دوحه آغاز شده است.

قرار بود دور دوم گفت‌وگوهای صلح سه‌شنبۀ هفتۀ پیش، شانزدهم جدی/دی آغاز شود، اما هیأت‌های دو طرف شام روز پنج‌شنبه یک نشست مقدماتی‌ را برگزار کردند و گفتند که کمیته‌های کاری دو طرف روز شنبه گفت‌وگوهای رسمی را آغاز خواهند کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: