یک عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت می‌گوید که بر بنیاد فیصلۀ دو طرف تا دو روز دیگر کار روی آجندای گفت‌وگوها آغاز خواهد شد.

نشست مقدماتی دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی میان دو طرف شام گذشته، چهارشنبه هفدهم جدی در دوحه آغاز شد. در این نشست فیصله شد که تیم‌های تعیین‌شدۀ هر دو طرف برای بحث روی موضوعات آجندا هفتۀ آینده کار خود را آغاز خواهند کرد.

غلام فاروق مجروح، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان امروز (پنج‌شنبه، ۱۸جدی/دی) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها می‌گوید، در این نشست فیصله شد که هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دو طرف روز شنبۀ آینده کار روی موضوعات آجندای دور دوم گفت‌وگوهای صلح را آغاز کنند.

محمد نعیم، سخنگوی هیأت طالبان نیز در صفحۀ توییترش نگاشته است که هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ حکومت افغانستان و طالبان روز گذشته نشست مقدماتی دور دوم گفت‌وگوها را برگزار کردند و قرار شده که تیم‌های منتخب دو طرف روز شنبۀ هفتۀ آینده گفت‌وگوها در بارۀ آجندا را آغاز کنند.

او در صفحۀ توییترش نگاشته است: «در این نشست تصمیم گرفته شد که روز شنبه هفته آینده تیم های دو طرف برای بررسی موضوعات آجندا شروع به کار کنند.»

شماری از آگاهان امور می‌گویند که احتمال دارد آجندای گفت‌وگوهای صلح زمان زیادی در بر گیرد. محمدحسن حقیار، از آگاهان سیاسی و عضو پیشین گروه طالبان می‌گوید، بحران افغانستان عمیق است و جنگ نیز جریان دارد و به همین دلیل انسجام و یک‌‍‌صدایی به زمان زیادی نیاز دارد.

او می‌گوید، اگر دو طرف می‌خواهند بحران افغانستان به گونۀ صلح‌آمیز پایان یابد، این موضوع به سه یا چهار ماه زمان نیاز دارد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که شماری از باشنده‌گان کشور از تجربۀ نشست‌های پیشین دوحه نگرانی می‌کنند و می‌گویند، امکان دارد گفت‌وگوها در بارۀ تهیۀ آجندا مانند کارشیوۀ گفت‌وگوهای صلح بیشتر از سه ماه زمان ببرد و در کنار آن جنگ و کشتار نیز ادامه یابد.

دور نخست گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولت و طالبان به تاریخ بیست‌ودوم سنبلۀ ام‌سال آغاز و به تاریخ بیست‌ودوم قوس پایان یافت. دور نخست این گفت‌وگوها با نهایی‌شدن کارشیوۀ گفت‌وگوها پایان یافت. هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت برای آغاز دور دوم گفت‌و‌گوهای صلح به روز سه‌شنبۀ گذشته، شانزدهم جدی، به دوحه رفت.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: