یک عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت می‌گوید که اعضای این هیأت تا دو روز دیگر برای پیش‌برد گفت‌وگوهای صلح به دوه می‌روند. عبدالحفیظ منصور، عضو هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان می‌گوید، قرار است اعضای این هیأت به روز دوشنبه، پانزدهم جدی برای پیش‌برد مرحلۀ دوم گفت‌وگوهای صلح به دوحه، پایتخت قطر بروند.

آقای منصور که امروز (شنبه، ۱۳ جدی/دی) در انستیتیوت مطالعات استراتژیک افغانستان صحبت می‌کرد می‌گوید، دور دوم گفت‌وگوها در زمان تعیین‌شدۀ آن از سر گرفته می‌شود. دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی قرار است سه‌شنبه ۱۶ جدی، در دوحه برگزار شود.

در همین‌حال شورای عالی مصالحۀ ملی از آماده‌شدن پیش‌نویس رهنمود هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت خبر می‌دهد. این نهاد اعلام کرده است که پیش‌نویس رهنمود هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت از سوی کمیتۀ کاری رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی آماده شده است.

طبق اعلام این نهاد جمعی از اعضای کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی و هیأت گفت‌وگو‌کننده پس از چاشت امروز نشستی را به رهبری محمدیونس قانونی، برگزار کرده‌اند.

شورای عالی مصالحه افزوده که اعضای این نشست دیدگاه‌ها و تصامیم مطرح‌شده در دومین نشست مشترک کمیتۀ رهبری را جمع‌آوری کرده و مسوده‌‌‌یی را که بتواند به عنوان رهنمود از سوی هیأت گفت‌وگوکننده در مرحلۀ دوم این گفت‌وگوها مورد استفاده قرارگیرد، آماده کرده‌اند.

از سوی دیگر ریاست‌جمهوری از گفت‌وگوی تلفنی محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور کشور با شیخ تمیم بن حمد آل‌ثانی، امیر قطر خبر می‌دهد. در یک خبرنامۀ ارگ آمده است که دو طرف ضمن بحث روی روند صلح افغانستان، بر برقراری آتش‌بس فوری تأکید کرده‌اند.

خبرنامه می‌افزاید که امیر قطر به رئیس‌جمهور غنی وعده داده است که حکومت آن کشور به‌ خاطر فراهم‌آوری زمینه برای برقراری آتش‌بس، تلاش خواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: