Asset 1SWN

ناتو: هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح وجود ندارد و این روند شکننده است

NATO Secretary-General Jens Stoltenberg speaks during a news conference after a NATO Defence Ministers meeting in Brussels, Belgium June 26, 2019. REUTERS/Francois Walschaerts

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که هیچ تضمینی برای موفقیت روند صلح افغانستان وجود ندارد و این روند را شکننده می‌خواند. او این سخنان را روز گذشته (سه‌شنبه، ۹ جدی/دی) در گفت‌وگویی اختصاصی با خبرگزاری آلمانی (DPA) مطرح کرده است.

دبیرکل ناتو پیشتر نیز گفته بود که فرصت تاریخی برای تأمین صلح در افغانستان رونما شده است. او، با شکننده خواندن این فرصت تأکید کرده بود که باید از آن استفاده شود.

آقای ستولتنبرگ می‌گوید، گفت‌وگوهای جاری میان هیأت‌های گفت‌وگوکنندۀ دولت جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان در دوحه، تنها راه دست‌یابی به صلح است و ناتو به گونۀ جدی از این تلاش‌ها پشتی‌بانی می‌کند.

او در پاسخ به این پرسش که در صورت بیرون‌نشدن نیروهای ناتو از افغانستان خطر حملۀ دو بارۀ طالبان به نظامیان خارجی وجود دارد یا نه؟ می‌گوید، در برابر هر گونه تصمیمی که سازمان ناتو بگیرد خطر وجود دارد.

دبیرکل ناتو تأکید می‌کند و می‌گوید، اگر این سازمان به ترک افغانستان تصمیم بگیرد، خطر از دست‌دادن دست‌آوردها در امر مبارزه با تروریسم جهانی برای جلوگیری از مبدل‌شدن افغانستان به لانۀ هراس‌افگنی وجود دارد و اگر در این کشور بمانند گواه افزایش جنگ و خشونت خواهد بود و در این صورت ناتو درگیر یک جنگ درازمدت در افغانستان خواهد ماند.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو پیش از این نیز گفته بود که هم برای ادامۀ حضور نظامی در افغانستان و هم برای خروج از این کشور، باید بها پرداخت.

او ماه گذشته در آستانۀ نشست وزیران خارجۀ این سازمان گفت: «اگر تصمیم بگیریم که بمانیم برای آن بهایی وجود دارد، اما اگر تصمیم بگیریم که بیرون شویم، برای آن نیز بهایی وجود خواهد داشت. بهای بودن، البته ادامۀ مأموریت نظامی در افغانستان و هزینۀ مالی و جانی آن است. بهای ترک‌کردن نیز خطر از دست‌رفتن دست‌آوردها است.»

دور نخست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح که در ماه سنبلۀ سال جاری در دوحه، پایتخت قطر برگزار شد، به تاریخ ۲۲ قوس پایان یافت. قرار است دور بعدی این گفت‌وگوها تا شش روز دیگر به تاریخ ۱۶ جدی آغاز شود. دور بعدی گفت‌وگوهای صلح نیز در دوحه برگزار می‌شود.

مرتبط با این خبر:

کلیدواژه‌ها: // // //

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام