Asset 1SWN

دبیرکل ناتو: هم برای ادامۀ حضور نظامی و هم برای خروج از افغانستان باید بها پرداخت

NATO 8

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو می‌گوید که هم برای ادامۀ حضور نظامی در افغانستان و هم برای خروج از این کشور، باید بها پرداخت.

آقای استولتنبرگ روز گذشته، دوشنبه دهم قوس/آذر، در آستانۀ نشست وزیران خارجۀ این سازمان می‌گوید، در تماس تلفنی با جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده آمریکا بر اهمیت قضیۀ افغانستان و معضل فراروی ناتو و متحدان آن اشاره کرده است.

استولتنبرگ می‌گوید: «اگر تصمیم بگیریم که بمانیم برای آن بهایی وجود دارد، اما اگر تصمیم بگیریم که بیرون شویم، برای آن نیز بهایی وجود خواهد داشت. بهای بودن، البته ادامۀ مأموریت نظامی در افغانستان و هزینۀ مالی و جانی آن است. بهای ترک‌کردن نیز خطر از دست‌رفتن دست‌آوردها است.»

دبیرکل ناتو می‌افزاید: «ما با یک معضل دشوار روبه‌رو هستیم. نمی‌فهمیم که افغانستان را ترک کنیم یا بمانیم. ترک این کشور خطر ساخت دو باره افغانستان بر پناهگاهی امن برای تروریستان بین‌المللی را دارد. اگر در این کشور بمانیم مأموریت طولانی‌تر می‌شود و خشونت افزایش می‌یابد. هر راهی را که انتخاب کنیم مهم است که این کار را با هم و با هماهنگی و آگاهانه انجام دهیم.»

دبیرکل ناتو بر پشتی‌بانی از نیروهای امنیتی افغانستان نیز تأکید می‌کند. آقای استولتنبرگ، بهترین روش برای تأمین ثبات در افغانستان را آموزش، معاونت و مشوره‌دهی به نیروهای امنیتی این کشور می‌داند؛ زیرا به گفتۀ او، تا آن‌ها قادر شوند که مسئولیت تأمین امنیت کشورشان را بگیرند.

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا حدود دو هفته پیش دستور داد که ۲۰۰۰ نظامی آمریکایی تا اواسط ماه جنوری سال آیندۀ میلادی از افغانستان بیرون شوند. آمریکا در حال حاضر حدود ۴۵۰۰ سرباز در افغانستان دارد.

دبیرکل ناتو هم‌چنان می‌گوید که فرصت تاریخی برای تأمین صلح در افغانستان رونما شده است. به گفتۀ او، این فرصت شکنند است، اما باید از آن استفاده شود.

پیش از این وزارت دفاع آمریکا نیز اعلام کرده‌ بود که شمار نظامیان آمریکایی در افغانستان تا پایان سال جاری میلادی به ۲۵۰۰ تن کاهش خواهد یافت.

اما ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو در شصت‌وششمین اجلاس سالانۀ مجمع پارلمانی این سازمان گفته بود که با وجود اعلام کاهش نیروها از سوی آمریکا، ناتو به حضورش در افغانستان ادامه می‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام