ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌‌گوی حکومت سرپرست افغانستان، امشب با پخش اظهاراتی زیر عنوان «اظهارات سخن‌گوی امارت اسلامی در برابر ادعاهای صدراعظم پاکستان» در حساب کاربری «ایکس» خود، در باره‌ی اظهارات امروز انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر موقت پاکستان، گفته است همان گونه که امارت اسلامی در افغانستان امن و صلح می‌خواهد، همین گونه در پاکستان نیز خواهان امن است.

آقای مجاهد، افزوده است: «در مورد ادعاهای امروزی صدراعظم موقت پاکستان باید بگوییم؛ همان گونه که امارت اسلامی در افغانستان امن و صلح می‌خواهد، همین گونه در پاکستان نیز خواهان امن است. امارت اسلامی به هیچ کسی اجازه نمی‌دهد که خاک افغانستان را برضد پاکستان استعمال کند.»

سخن‌‌گوی حکومت اما تأکید کرده است که امارت اسلامی مسئولیت جلوگیری از چالش‌های امنیتی داخل پاکستان را ندارد. او تصریح کرده است: «اما امارت اسلامی افغانستان مسئولیت جلوگیری از چالش‌های امنیتی داخل پاکستان را ندارد، آنان باید مسائل داخلی خویش را خود شان حل کنند و ملامتی ناکامی‌های خود را به افغانستان راجع نکنند.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

ذبیح‌الله مجاهد، هم‌چنان گفته است این که پس از روی‌کارآمدن امارت اسلامی ناامنی در پاکستان بیش‌تر شده است، این دلیل شده نمی‌تواند که افغانستان در عقب ناامنی‌های پاکستان قرار داشته باشد. «در افغانستان اسلحه محفوظ بوده و به دست هیچ کسی نرسیده است، قاچاق سلاح ممنوع می‌باشد و جلو هر گونه اقدامات غیرقانونی گرفته می‌شود.»

مجاهد در اخیر اظهاراتش گفته است: «افغانستان منحیث یک کشور برادر و همسایه، خواهان روابط حسنه با پاکستان است. جانب پاکستان نیز باید نیت نیک امارت اسلامی را درک کند و به این اراده‌ی امارت اسلامی هیچ شک نداشته باشد که مداخله در امور دیگران و اقدامات برضد آنان را نمی‌خواهد.»

گفتنی است که انوارالحق کاکر، نخست‌وزیر موقت پاکستان، امروز در یک نشست خبری در این کشور، گفته که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان، رویدادهای هراس‌افکنانه در پاکستان ۶۰ درصد افزایش یافته است.

سلام‌وطندار را در شبکه‌ی «ایکس» دنبال کنید

نخست‌وزیر موقت پاکستان، افزوده است که در دو سال پسین ۱۵ شهروند افغانستان در میان کسانی بوده که در پاکستان حمله‌های انتحاری انجام داده‌ و ۶۴ شهروند افغانستان در جریان مبارزه‌ی نیروهای آن کشور با تروریزم، کشته شده‌ اند.

انوارالحق کاکر، تأکید کرده است که کشورش انتظار داشت پس از تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، علیه گروه‌های مخالف پاکستان به ویژه نیروهای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی)، اقدامات جدی صورت گیرد و کامل از خاک افغانستان علیه پاکستان استفاده نشود.

مقام‌های پاکستانی پیش از این نیز، ادعا کرده اند که شهروندان افغانستان در ناامنی‌ها در آن کشور دست دارند؛ ادعایی که همواره با واکنش‌های تند مقام‌های امارت اسلامی روبه‌رو شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: