ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، روز گذشته با پخش اعلامیه‌ای زیر عنوان «اظهارات سخن‌گوی امارت اسلامی در پیوند به روابط افغانستان و پاکستان» گفته است که حکومت امارت اسلامی به شمول پاکستان، با تمام کشورهای همسایه خواستار «مناسبات خوب با روحیه‌ی حسن هم‌جواری می‌باشد و به تمام راه‌کارهایی باور دارد که ما را به آن هدف می‌رساند.»

آقای مجاهد در این اعلامیه افزوده است که در این اواخر اظهارات نادرست از سوی مقام‌های پاکستانی در پیوند به افغانستان صورت می‌گیرد که مایه‌ی تأسف است.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

سخن‌گوی امارت اسلامی، تأکید کرده است که حکومت امارت اسلامی تمام تلاش‌هایش را به خرج می‌دهد که از خاک افغانستان نه تنها در برابر پاکستان، بل علیه هیچ کشوری استفاده نخواهد شد.

در اعلامیه آمده است: «ما متعهد به این هدف هستیم، اما جانب پاکستان هم مسئولیت دارد که برای کنترل وضعیت تلاش کند و از اظهارات بی‌اساس و تحریک‌آمیز اجتناب ورزد؛ زیرا این چنین صحبت‌ها و ایجاد بی‌باوری به نفع هیچ کسی نیست.»

ذبیح‌الله مجاهد نیز گفته است همان گونه که امارت اسلامی به امن و ثبات در افغانستان ارزش قایل است، به تمام منطقه امن و ثبات می‌خواهد و در این راستا به تلاش‌های خود ادامه می‌دهد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که خواجه محمدآصف، وزیر دفاع پاکستان، به تازگی گفته که برخلاف توافقی که با امارت اسلامی انجام شده است، از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده می‌شود. او افزوده که حکومت امارت اسلامی به پاکستان قول داده است که از خاک افغانستان در برابر پاکستان استفاده نخواهد شد.

با این حال، مقام‌های پاکستانی، امارت اسلامی را متهم کرده اند که به اعضای تحریک طالبان پاکستان پناه داده است و آن‌ها، از خاک افغانستان حمله‌هایی را در پاکستان راه‌اندازی می‌کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

شورای امنیت ملی پاکستان نیز در نشستی، تأکید کرده است که هیچ کشوری اجازه نخواهد داشت برای هراس‌افگنان، پناه‌گاه و تسهیلات فراهم کند. در بیانیه‌ی رسمی نشست شورای امنیت ملی پاکستان که به رهبری شهباز شریف، نخست‌وزیر این کشور برگزار شده، آمده است که پاکستان از همه حقوق خود برای پاسبانی از شهروندان پاکستان بهره می‌گیرد.

گفتنی است که پیش‌تر رانا ثناءالله، وزیر امور داخله‌ی پاکستان نیز، مدعی شده بود که اعضای تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان حضور دارند و در صورت نیاز، در برابر آنان عملیات نظامی راه‌اندازی خواهد شد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: