هم‌زمان با گسترش حمله‌های اعضای تحریک طالبان پاکستان در این کشور، شورای امنیت ملی پاکستان، نشستی را با حضور مقام‌های سیاسی و نظامی این کشور برگزار کرده است.

در این نشست اعلام شد که هیچ‌ کشوری اجازه‌ی تسهیل فعالیت گروه‌های هراس‌افگن را ندارد و هم‌چنان بر غیرقابل‌مذاکره‌بودن صلح و مبارزه‌ی قاطع با تروریزم تأکید شده است. هم‌چنان این شورا گفته است که پاکستان حق دفاع از مردم خود را برای خود محفوظ می‌دارد.

شهباز شریف، نخست‌وزیر پاکستان، در پایان این نشست گفته است: «شورای امنیت ملی دیروز پس از ساعت‌ها بحث و بررسی تصمیم‌های مهمی گرفت. دو مورد از آن‌ها برجسته است؛ دولت پاکستان سیاست مدارا صفر را برای تروریست‌هایی که قانون آن را به چالش می‌‎کشند، اتخاذ خواهد کرد و صلح، غیرقابل مذاکره است.»

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

این اظهارات در حالی ابراز می‌شود که وزیر امور داخله‌ی پاکستان چند روز پیش در هشداری مبنی بر حضور پایگاه امن تحریک طالبان پاکستان در افغانستان، از امارت اسلامی خواسته بود که این پایگاه‌ها را ویران کند؛ در غیر این صورت، به آن حمله خواهند کرد.

در همین حال، سیدشفیق‌الله، پژوهش‌گر روابط بین‌الملل، می‌گوید که چنین اظهارات و هشدارها، در نظام بین‌الملل مشروعیت ندارد.

او به سلام‌وطندار می‌افزاید: «از لحاظ حقوقی، هم‌چون اظهارات مشروعیت ندارد و دولت‌ها حق ندارند در امور دیگر کشورها مداخله‌ی نظامی و سیاسی کنند. پاکستان خودش منبع صدور تروریزم و رادیکالیزم دینی در منطقه است.»

از سویی هم، نظیراحمد رزاقی، تحلیل‌گر مسائل بین‌الملل، می‌گوید که به لحاظ تاریخی، رابطه‌ی افغانستان و پاکستان، همواره متشنج بوده و این چیز تازه‌ای ندارد.

او می‌‌افزاید: «افغانستان به عنوان یک کشور مستقل، دارای حقوقی است که پاکستان باید آن را رعایت کند و پاکستان خودش جغرافیایی را در داخل آن کشور برای جریان‌های تروریستی به وجود آورده است.»

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

با این حال، سیدذکرالله هاشمی، آگاه مسائل سیاسی نزدیک به امارت اسلامی، می‌گوید که پاکستان به دلیل مشکلات اقتصادی و دیگر مشکلاتی که در داخل دارد، این بحث‌ها را پیش می‌کشد.

او می‌‌افزاید: «هیچ دولتی حق حمله بر دولت‌های دیگر را ندارد و منشور سازمان ملل متحد نیز همین را تأیید می‌کند. مشکلات پاکستان زیاد است و سال آینده نمی‌‌توانند قرض خود را پرداخت کنند. این مباحث را مطرح می‌کنند.»

گفتنی است که تحریک طالبان پاکستان، پس از پایان آتش‌بس با دولت این کشور، در هفته‌های گذشته حمله‌های زیادی را در خاک این کشور راه‌اندازی کرده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: