رانا ثناءالله، وزیر امور داخله‌ی پاکستان، به تازگی در گفت‌وگو با اکسپرس تی‌وی، گفته است که بر مبنای قوانین بین‌المللی، این کشور حق دارد و می‌تواند بر پناه‌گاه‌های امن تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در خاک افغانستان، حمله کند.

او از مقام‌های امارت اسلامی خواسته است که پناه‌گاه‌های امن تحریک طالبان پاکستان در خاک افغانستان را از بین ببرند؛ در غیر این صورت، پاکستان ممکن است هدف‌قراردادن این پناه‌گاه‌ها را بررسی کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیسبوک دنبال کنید

در همین حال، داوود طنین، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که مسئله‌ی امنیت، یکی از چالش‌های دولت‌ها در عصر کنونی است و پاکستان پس از به‌قدرت‌رسیدن امارت اسلامی در افغانستان و تمایل فزاینده‌ی تحریک طالبان پاکستان به فعالیت‌هایش در خاک پاکستان، نگران است.

او به سلام‌وطندار می‌گوید: «مسئله‌ی امنیت یکی از چالش‌های فراروی کشورها است و پاکستان پس از روی‌کار‌آمدن امارت اسلامی در افغانستان، از ترغیب و افزایش حمله‌های طالبان پاکستانی در خاک این کشور نگران است و بایستی امارت اسلامی پیش از اقدام پاکستان، در زمینه‌ی رفع نگرانی‌های کشورهای همسایه اقدم کند.»

از سویی هم، زلمی افغان‌یار، فعال سیاسی، می‌گوید که پاکستان برای مداخله در امور افغانستان همیشه دنبال بهانه است. او می‌افزاید: «برای تمام دنیا هویدا است که پایگاه‌های تروریزم در پاکستان است و پاکستان سال‌ها است که در افغانستان موج‌سواری می‌کند و این کشور، تمام گروه‌های تروریستی را در پاکستان مدیریت می‌کند.»

در سوی دیگر، سیدذکرالله هاشمی، کنش‌گر سیاسی نزدیک به امارت اسلامی، می‌گوید که حمله‌ی پاکستان به افغانستان حماقتی است که شکل نخواهد گرفت.

سلام‌وطندار فارسی را در تویتر دنبال کنید

او می‌افزاید: «حکومت فعلی پاکستان بر اساس تفاهم و توافق امریکا و ارتش پاکستان به وجود آمده است. دولت‌های غربی می‌خواهند این دو کشور همسایه باهم درگیر شود تا آن‌ها به اهداف خود در سایر نقاط جهان برسند.»

گفتنی است که در ماه‌های اخیر، تحریک طالبان پاکستان آتش‌بش با دولت این کشور را لغو کرده و حمله‌های خود علیه مواضع دولتی در ایالت‌های مختلف پاکستان را گسترش داده؛ چیزی که بدگمانی‌ پاکستان در برابر امارت اسلامی را به هم‌راه داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: