در ادامه‌ی نگرانی‌ها از جابه‌جایی اعضای تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) در برخی از نقاط افغانستان به ویژه ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی، به تاز‌گی گروهی از فعالان سیاسی و فرهنگی، با ارسال نامه‌‌ای شش ماده‌ای به آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، خواستار رسیدگی به گزارش‌ها و نگرانی‌ها مبنی بر انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان به ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی شده‌ اند.

در این نامه که به نمایندگی از جامعه‌ی ترک‌تباران افغانستان پخش شده‌ و از سوی شماری از فعالان سیاسی و فرهنگی اوزبیک و ترکمن افغانستان در شبکه‌های اجتماعی بازتاب گسترده‌ای داشته، از سازمان ملل متحد خواسته شده‌ است که در صحبت با حکومت پاکستان و حکومت امارت اسلامی، در این باره به مردم وضاحت دهد.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

در همین حال، همایون خیری، از فعالان سیاسی و یکی از منتشرکنندگان این نامه، به سلام‌وطندار می‌گوید که در صورت عملی‌شدن انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان به ولایت‌های شمال و شمال‌شرقی، نظم اجتماعی حاکم در این ولایت‌ها برهم خواهد خورد. او می‌افزاید: «در صورتی که قرار باشد یک ملت در افغانستان شکل گیرد، این برخلاف ملت‌سازی در افغانستان است و این گونه تصمیم‌ها جنگ قومی را به میان خواهد آورد و این نزاع طولانی خواهد بود.»

پیش از این، وزیر امور داخله‌ی پاکستان از توافقی با حکومت امارت اسلامی خبر داده بود که بر بنیاد آن، اعضای تحریک طالبان پاکستان، از نقاط مرزی به مناطق دورتر افغانستان انتقال می‌یابند و این مسئله را به نحوی ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی نیز تأیید کرده بود؛ اما حالا امارت اسلامی گزارش‌ها مبنی بر انتقال اعضای تحریک طالبان پاکستان به نقاط مشخص افغانستان را، رد می‌کند.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در پاسخ به جابه‌جایی شماری از اعضای تحریک طالبان پاکستان در برخی از مناطق افغانستان، به سلام‌وطندار می‌گوید آنان مهاجرانی اند که در زمان جنگ‌ها از مناطق‌ شان آواره شده بودند.

او می‌افزاید: «سال‌های گذشته مردم‌های زیادی از نقاط مختلف به دلیل ظلم اشغال‌گران و حامیان آن‌ها آواره شده بودند و حالا که امنیت تأمین شده است، دوباره به مناطق شان برمی‌گردند.»

گفتنی است که مسئله‌ی حضور و جابه‌جایی افراد ناشناخته در تخار، اعتراض‌های مردمی را نیز به دنبال داشته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: