پس از پخش گزارش‌هایی مبنی بر انتقال ۳۲۰ عضو مسلح تحریک طالبان پاکستان در ولسوالی دشت‌قلعه‌ی تخار، ذبیح‌الله مجاهد، سخن‌گوی امارت اسلامی، این گزارش‌ها را بی‌اساس خوانده و می‌گوید که تنها آن شمار از مهاجران پاکستانی به ولایت‌های دیگر انتقال داده می‌شوند که پاکستان از حضور آنان در نزدیک مرزهایش نگرانی دارد.

سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌افزاید: «اگر طرف پاکستان، از کسی تشویش حس کرد، می‌شود اشخاصی که پاکستان از آن نگرانی دارد، به ولایت‌های دیگر انتقال داده شوند و مهاجران پاکستان در مرز افغانستان، حدود هفت تا هشت هزار اند که نیاز نیست همه‌ی شان به ولایت دیگر انتقال داده شوند.»

این در حالی است که مقام‌های پاکستان، همواره ادعا کرده اند که حمله‌ها بر نیروهای این کشور، از سوی طالبان پاکستانی مستقر در افغانستان، سازمان‌دهی می‌شود.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، در۲۲ جوزای سال روان، گفته بود که در روزهای پسین، ناامنی و رویدادهای هراس‌افکنی در پاکستان افزایش یافته که عامل بیش‌تر این رویدادها، تحریک طالبان پاکستان است.

به گفته‌ی او، طالبان پاکستانی، برای حمله بر پاکستان از خاک افغانستان استفاده می‌کنند؛ ادعاهایی که همواره امارت اسلامی آن را رد کرده است.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

عزیز استانکزی، کارشناس نظامی، با تأیید حضور طالبان پاکستانی در افغانستان، نیز می‌گوید که برای رفع این نگرانی‌ها دولت پاکستان و امارت اسلامی، باید هم‌کاری استخباراتی مشترک داشته باشند.

او می‌افزاید: «ما انکار کرده نمی‌توانیم حتمی در افغانستان حضور دارند و کم‌وبیش ۲۰۰۰ کیلومتر سرحد داریم. همین خط فرضی، هیچ امکان ندارد که تمام این خط کنترل شود و به این طرف افراد جنگی نفوذ نکنند.»

گفتنی است که سال گذشته، دولت پاکستان و طالبان پاکستانی، با میانجی‌گری سراج‌الدین حقانی، سرپرست وزارت داخله‌ی امارت اسلامی، برای مدتی آتش‌بس کرده بودند؛ اما از چندی به این سو، آتش جنگ میان آن‌ها از سر گرفته شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: