بلاول بوتو زرداری، وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، در گفت‌وگو با شبکه‌ی خبری الجزیره که به تازگی پخش شده، اعلام کرده که پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت در افغانستان، پاکستان با حمله‌های هراس‌افکنی گوناگونی روبه‌رو شده ‌است. او با آن که از افزایش حمله‌ها به پاکستان پس از روی‌کارآمدن دوباره‌ی امارت اسلامی اظهار نگرانی کرده؛ اما جهان را برای داشتن تعامل با امارت اسلامی دعوت کرده‌ است.

امارت اسلامی در واکنش به این اظهارات وزیر امور خارجه‌ی پاکستان، می‌گوید‌ که مسائل داخلی پاکستان به این حکومت ربط ندارد. بلال کریمی، از معاونان سخن‌گوی امارت اسلامی، در این باره به سلام‌وطندار می‌گوید که هر گونه تلاش برای تعامل با امارت اسلامی را می‌ستاید؛ اما تأکید می‌کند که امارت اسلامی خواهان صلح و ثبات به کشورها است.

سلام‌وطندار را در تویتر دنبال کنید

او، می‌افزاید: «مشکلات داخلی پاکستان ربطی به افغانستان ندارد. در افغانستان بعد از آمدن امارت اسلامی صلح و ثبات تأمین شده است. امارت اسلامی قسمی که امنیت را به کشور خود می‌خواهد، به کشورهای دیگر هم خواهان ثبات و امنیت است.»

پس از بازگشت امارت اسلامی به قدرت، پاکستان گواه حمله‌های خون‌بار بی‌شماری بود و مسئولیت بیش‌تر این حمله‌ها را نیز تحریک طالبان پاکستان (تی‌تی‌پی) بر عهده گرفته ‌است؛ گروهی که گفته می‌شود رابطه‌ی نزدیکی با امارت اسلامی دارد. به باور آگاهان، پاکستان در کنار این که از تهدیدات تحریک طالبان پاکستان نگران است، تلاش دارد تا از این مسئله در سیاست جهانی استفاده کند.

طارق فرهادی، آگاه مسائل سیاسی، در این باره می‌گوید: «بلاول بوتو در باره‌ی تی‌تی‌پی گپ می‌زند و علاقه‌ی پاکستان تی‌تی‌پی است؛ به خاطری که این گروه در پاکستان هر روز عملیات می‌کند و عساکر شان کشته می‌شود.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نورالرحمان ثاقب، آگاه روابط بین‌الملل، نیز در این باره می‌گوید: «پاکستان مجبور است تا از این مسئله استفاده کند که امنیت ما در خطر است و روزبه‌روز امنیت خراب می‌شود و از جهانیان می‌خواهد که با حکومت فعلی افغانستان باید کار شود.»

با این که بارها مقام‌های پاکستانی از حضور اعضای تحریک طالبان پاکستان در داخل افغانستان سخن گفته‌ اند؛ اما امارت اسلامی همواره این مسئله را رد و تأکید کرده است که به هیچ گروهی اجازه‌ی فعالیت از خاک افغانستان در برابر هیچ کشوری را نمی‌دهد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: