Asset 1SWN

صالح: توافق دوحه برای طالبان «اعتماد به نفس کاذب و پوشالی» ایجاد کرده است

123174350_3402931723116379_5298378495104623058_o

امرالله صالح، معاون نخست ریاست‌جمهوری می‌گوید که طالبان به زنده‌گی باهمی و مسالمت‌آمیز با افغانستان نو، باور ندارند و توافق دوحه برای این گروه «اعتماد به نفس کاذب و پوشالی» ایجاد کرده است.

او می‌گوید که روز گذشته پس از شنیدن صحبت‌ و تبصرۀ هیأت گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان در دومین نشست شورای عالی مصالحۀ ملی، به این نتیجه رسیده است.

 آقای صالح، امروز (یک‌شنبه، ۷ جدی/دی) در بخشی از گزارش روزانۀ وضعیت امنیتی کابل در صفحۀ رسمی فیسبوکش نوشته است، نهاد‌هایی که می‌توانند به طالبان تفهیم کنند که «غلط کرده‌اند» وزارت‌های دفاع ملی و داخله و ریاست عمومی امنیت ملی و دیگر نهادهای دولت هستند.

او می‌گوید، به منظور یافتن راه‌حل صلح‌آمیز برای بحران افغانستان، گفت‌وگوهای صلح باید ادامه یابد، اما تأکید می‌کند که راه‌حل تنها از قطر و دوحه نمی‌گذرد و تقویت ظرفیت و کارایی دولت راه رسیدن به صلح را کوتاه می‌سازد.

دومین نشست کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی روز گذشته، شنبه ششم جدی با حضور اعضای رهبری این شورا در قصر سپیدار برگزار شد.

در این نشست عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی گفت که قرار است گفت‌وگوهای صلح به تاریخ ۱۶ جدی، از سرگرفته شود و بحث محل برگزاری این گفت‌وگوها نباید مانع آن شود.

دور نخست گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح که در تاریخ ۲۲ سنبله سال روان در شهر دوحه، پایتخت قطر برگزار شد، در تاریخ ۲۲ قوس پایان یافت. قرار است دور بعدی آن در ۱۶ جدی آغاز شود.

پیش از این محمداشرف غنی، رئیس‌جمهور و حمدالله محب، مشاور امنیت ملی گفته بودند که دور دوم گفت‌وگوهای صلح باید در داخل افغانستان برگزار شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام