مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ غور می‌گویند که آنان ام‌سال به‌دلیل شدت‌ جنگ و نبود بودجه نتوانستند در مناطقی که اثرها و آبده‌های تاریخی در آن‌ موقعیت دارد، بروند و از نزدیک وضعیت آبده‌های تاریخی را بررسی کنند.

فخرالدین آریاپور، رئیس اطلاعات و فرهنگ غور از احتمال نابودی بیش از ۲۳۰ آبدۀ تاریخی در این ولایت ابراز نگرانی می‌کند و می‌گوید که آنان ام‌سال به‌دلیل شدت‌ جنگ‌ و نبود بودجه نتوانستند به مناطقی که اثرها و آبده‌های تاریخی در آن موقعیت دارد، بروند و از نزدیک وضعیت این آبده‌ها را بررسی و برای بهبود آن تلاش کنند.

در همین حال، کارشناسان فرهنگی در غور نیز از موجودیت اثرها و آبده‌های ارزش‌مند بسیاری پیش و پس از اسلام به‌ویژه در زمان امپراتوری غوریان، در این ولایت یادآوری می‌کنند و می‌گویند که هم‌اکنون بیش‌تر این اثرها و آبده‌های تاریخی در خطر نابودی قرار دارد.

سلام‌وطندار را در یوتیوب دنبال کنید

فضل‌الحق فایق، رئیس انجمن ادبی فیروزکوه، از طرف‌های درگیر می‌خواهد که در حفظ و مراقبت آبده‌های تاریخی توجه جدی کنند. «بعضی از آبدات تاریخی که در موقعیت‌های استراتژیک موقعیت دارد، معمولاً در وقت جنگ‌ها محل برای سنگرها قرار می‌گیرد و آسیب‌پذیر می‌شود. به این اساس اکثریت آبدات تاریخی ولایت غور در حال نابودی‌ است. نگرانی جدی ما به‌عنوان مسئول انجمن ادبی و فرهنگی ولایت غور این است که طرفین درگیر به آثار و آبدات تاریخی که میراث گران‌بهای فرهنگی یک کشور است، توجه جدی داشته باشند.»

در وضعیت کنونی که جنگ‌ در بیش‌تر ولایت‌های کشور به‌ویژه غور شدت گرفته، حفظ و مراقبت از اثرها و آبده‌های تاریخی را دشوار کرده است. اما مسئولان ادارۀ محلی غور می‌گویند که دولت مصمم است در کنار تأمین امنیت شهروندان، از اثرها و آبده‌های تاریخی نیز حفاظت کند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

زلمی کریمی، سخنگوی والی غور می‌گوید‌، «ادارۀ محلی غور و در کل دولت افغانستان در کنار این‌که برای امنیت مردم و رفاه و آسایش مردم تلاش می‌کند، به حفظ آبدات تاریخی و آثار باستانی هم‌چنان تلاش‌های فراوانی در گذشته انجام داده و در آینده هم تلاش این است که تا بتواند حداقل از آثار باستانی و آبدات تاریخی که در وطن ما وجود دارد، حفظ و حراست بکند.»

از سویی هم، قاری یوسف احمدی، از سخنگویان طالبان می‌گوید که افراد این گروه هیچ آسیبی به آبده‌های تاریخی و فرهنگی نمی‌رسانند.

براساس گفته‌های مسئولان ریاست اطلاعات و فرهنگ غور، منار جام در ولسوالی شهرک، قلعۀ ضحاک در فیروزکوه و کشک بهار در ولسوالی دولتیار، از ساحات مشهور تاریخی این ولایت به‌شمار می‌روند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

قلعۀ ضحاک

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: