Asset 1SWN

هیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت برای آغاز دور دوم گفت‌و‌گوهای صلح به دوحه رفت

Hayaat 2

نادر نادری، سخنگوی هیأت دولت جمهوری اسلامی افغانستان در توییتی نوشته است که اعضای این هیأت پس از سه هفته مشورت با رهبری دولت، اعضای شورای عالی مصالحۀ ملی، رئیسان و اعضای شورای ملی، فعالان سیاسی و مدنی، عالمان دین و دیگر افراد جامعه برای از سرگیری گفت‌وگوهای صلح با طالبان، امروز (سه شنبه، ۱۶جدی/دی) کابل را به مقصد دوحه ترک کرده‌اند.

قرار است دور دوم گفت‌وگوهای صلح امروز در دوحه برگزار شود.

آقای نادری در ادامه گفته است: «هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح جمهوری اسلامی افغانستان، از نظریات و راهنمایی‌های لازم برای آغاز موفقانهٔ دور دوم گفت‌وگوهای صلح برخوردار شده و آماده است تا به منظور تأمین صلح سراسری در کشور گفت‌وگوها را از سر گیرد.» او افزوده که در جریان مشورت‌ها روشن شد که آتش‌بس نخستین خواست مردم افغانستان است.

ارگ ریاست‌جمهوری می‌گوید که هم‌زمان با حضور هیأت گفت‌وگوکنندۀ صلح دولت جمهوری اسلامی افغانستان در دوحه، مرحلۀ دوم گفت‌وگوهای صلح به زودی آغاز خواهد شد.

صدیق صدیقی، سخنگوی رئیس‌جمهوری در توییتی نگاشته است که این هیأت، پشتی‌بانی مردم و قشرهای مختلف جامعه‌ را با خود دارد. او افزوده که اولویت‌های مردم و دولت، قطع فوری خشونت‌ها، تأمین آتش‌بس و دست‌یابی به صلح پایدار در افغانستان است.

از سوی دیگر با سفر هیأت دولت به قطر، رئیس‌جمهور غنی در یک گفت‌وگوی تلفنی با جوکو ویدودو، رئیس جمهور اندونیزیا، روی روند صلح و روابط بازرگانی میان دو کشور صحبت کرده است. ریاست‌جمهوری می‌گوید که در این گفت‌وگو، در بارۀ تأمین آتش‌بس فوری در افغانستان تأکید شد.

هیأت دولت شام گذشته، دوشنبه پانزدهم جدی با کمیتۀ رهبری شورای عالی مصالحۀ ملی دیدار کرد.

عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی می‌گوید، در این نشست تأکید شد که هیأت گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان از پشتی‌بانی قاطع دولت و ملت افغانستان برخوردار است و با کمال اطمینان به دور دوم گفت‌وگوها می‌رود.

آقای عبدالله می‌گوید، در این نشست خاطرنشان کرده‌اند که پس از آغاز دور دوم گفت‌گوها کمیتۀ رهبری و گروه‌های فنی نشست‌های منظم داشته باشند تا در صورت نیاز برای هیأت گفت‌‌وگوکننده مشوره‌های سازنده و حمایتی ارایه کنند.

هم‌زمان با آغاز دور دوم گفت‌گوهای صلح زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان به کابل آمده و با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی دیدار کرده است.

نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان روز گذشته به دوحه رفته بود. او گفت که به کشورهای منطقه نیز خواهد رفت.

آقای خلیل‌زاد در توییترش نگاشته‌ است که به دوحه و منطقه با این امیدواری برمی‌گردد که طرف‌ها در دور بعدی گفت‌وگوهای صلح افغانستان به پیش‌رفت‌های ملموس دست یابند.

او نگاشته است که هر دو طرف باید نشان دهند که با مصالحۀ واقعی و گفت‌وگو برای موافقت هر چه زودتر یک تفاهم سیاسی و کاهش بی‌درنگ خشونت‌ها یا آتش‌بس به سود مردم افغانستان عمل می‌کنند.

 نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ آمریکا برای صلح افغانستان افزوده است ‏که سطح کنونی خشونت‌ها به شمول «حمله‌های هدف‌مندانه» پذیرفتنی نیست.

به گفتۀ او، آن‌هایی که خشونت را تداوم می‌بخشند، می‌خواهند روند صلح و آیندۀ کشور را تضعیف کنند. او افزوده « آنان ممثلین اراۀ مردم افغانستان، که آرزوی صلح را دارند، نیستند.»

دور نخست گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولت و طالبان به تاریخ بیست‌ودوم سنبلۀ ام‌سال آغاز و به تاریخ بیست‌ودوم قوس پایان یافت. دور نخست این گفت‌وگوها با نهایی‌شدن کارشیوۀ گفت‌وگوها پایان یافت. قرار است دور دوم گفت‌وگوهای بین‌الافغانی صلح امروز در دوحه، پایتخت قطر آغاز شود.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام