سومین نشست دوحه درباره‌ی افغانستان، با حضور نمایندگان ۲۰ کشور و پنج سازمان بین‌المللی به میزبانی سازمان ملل متحد در قطر برگزار شد.

حمدالله فطرت، معاون سخن‌گوی امارت اسلامی، می‌گوید که در این نشست درباره‌ی اوضاع  اقتصادی، مبارزه با مواد مخدر و راه‌های تقویت سکتور خصوصی در افغانستان گفت‌وگو می‌شود. او می‌افزاید: «در این نشست نمایندگان سازمان ملل، قطر و امارت اسلامی سخن‌رانی می‌کنند؛ در این نشست در باره‌ی وضعیت اقتصادی، تقویت سکتور خصوصی و مبارزه با مواد مخدر گفت‌وگو خواهد شد.»

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

شماری از آگاهان مسائل سیاسی، می‌گویند که سومین نشست دوحه برخلاف نشست‌های گذشته‌ی آن، با آجندا و ترکیب محدودتری برگزار شده است.

ویس ناصری، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید: «نشست دوم از ترکیب بهتری برخوردار بود؛ نمایندگان کشورها و دبیرکل سازمان ملل حضور داشت؛ اما در نشست سوم یک توافق پنهانی صورت گرفت و برای همین محتوا و آجندای نشست را بی‌اندازه پایین آورد.»

این آگاهان، می‌افزاید که با‌د‌رنظرداشت آجندای محدود سومین نشست دوحه و نبود صلاحیت اجرایی سازمان ملل متحد، انتظار می‌رود که این نشست نتواند راه‌حل بنیادی به مشکلات افغانستان ارائه کند.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

نجیب‌الرحمان شمال، آگاه مسائل سیاسی نیز، می‌گوید:«از یک جانب اعتراض زنان از داخل و بیرون می‎‌تواند نتایج این نشست را به چالش بکشد و از جانب دیگر سیاست‌های دوگانه‌ی جامعه جهانی به ویژه سازمان ملل که همیشه شعار حقوق بشر را سر می‌دادند، به فراموشی سپرده شده است برای همین مردم افغانستان خصوصا زنان به تصامیم سازمان ملل در چنین نشست‌ها اعتبار نخواهند کرد.»

گنجانیده‌نشدن مسائل حقوق زنان در افغانستان از جمله حق آموزش دختران در آجندای سومین نشست دوحه، از مهم‌ترین انتقادهایی است که در برابر این نشست، مطرح شده‌ است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: