روزا اوتونبایوا، رییس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما)، گفته که سومین نشست دوحه یک «سازوکار حیاتی» برای رسیدگی به مسائل افغانستان است.

سلام‌وطندار را در اکس دنبال کنید

او، هنگام گزارش‌دهی از وضعیت افغانستان در نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد گفته که شرکت نمایندگان امارت اسلامی در این نشست مهم است.

اوتونبایوا، افزوده که تعامل با امارت اسلامی، وسیله‌ای برای تشویق سیاست‌هایی است که می‌تواند شرایط را برای بازگشت دوباره‌ی افغانستان به جامعه‌ی جهانی فراهم کند. «این نوع تعامل مشروعیت‌بخشی یا عادی‌سازی نیست. تنها تعامل از طریق یک موضع بین‌المللی مشترک، هم‌آهنگ و اصولی می‌تواند انگیزه‌ی قوی برای مقام‌های کنونی برای روی‌دست‌گرفتن سیاست‌هایی ایجاد کند که امکان ادغام مجدد آن‌ها را در جامعه‌ی بین‌المللی فراهم می‌کند.»

رییس دفتر هیئت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان، تأکید کرده که برای حل مشکل میان افغانستان و جامعه‌ی جهانی، همه طرف‌ها باید به موردهایی که در ارزیابی‌های مستقل در باره‌ی افغانستان ذکر شده، متعهد شوند.

سلام‌وطندار را در تلگرام دنبال کنید

نشست شورای امنیت سازمان ملل متحد، روز گذشته به هدف بررسی اوضاع افغانستان و پیامد آن برای صلح و امنیت جهانی در مقر این سازمان برگزار شد و افزون بر روزا اوتونبایوا، آنتویو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد نیز، گزارش سه‌ماهه‌اش از اوضاع افغانستان را در این نشست ارائه کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: