Asset 1SWN

سلام وطندار

تأکید خلیلزاد بر پشتی‌بانی «همه‌جانبه» آمریکا از روند صلح افغانستان

Zalmai Khalilzad 9

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای صلح افغانستان در دیدار با محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور، از پشتی‌بانی همه‌جانبۀ ایالات متحده از روند صلح افغانستان اطمینان می‌دهد.

در این دیدار که شام گذشته (پنج‌شنبه هژدهم جدی) با حضور راس ویلسن، سرپرست سفارت آمریکا در کابل و رویا رحمانی، سفیر افغانستان در واشنگتن از طریق ویدیو کنفرانس برگزار شد، دو طرف در بارۀ آخرین تحولات و چالش‌ها در روند صلح افغانستان صحبت کرده‌اند.

وزارت خارجۀ کشور امروز (جمعه، ۱۹ جدی/دی) با نشر خبرنامه‌یی می‌گوید که در این نشست ویدیویی دو طرف در بارۀ تقویت و افزایش پشتی‌بانی جامعۀ جهانی از دور دوم گفت‌وگوها میان جمهوری اسلامی افغانستان و طالبان و تلاش‌های مشترک واشنگتن و کابل در راستای موفقیت روند گفت‌وگوهای صلح گفت‌وگو کرده‌اند.

بر بنیاد این خبرنامه زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان با ابراز خرسندی از آغاز دور دوم گفت‌وگوها در دوحه، از پشتی‌بانی همه‌جانبهٔ ایالات متحده از فرآیند صلح افغانستان و هم‌چنان تعهد واشنگتن برای مشارکت و همکاری‌های درازمدت با کابل در زمینه‌های مبارزه با تروریسم و برقراری صلح و ثبات در کشور، به آقای اتمر اطمینان داده است.

در این خبرنامه آمده است که محمدحنیف اتمر، وزیر خارجۀ کشور در این دیدار، «بر اهمیت بسیج‌نمودن حمایت و اجماع منطقه‌یی و بین‌المللی از روند صلح» تأکید کرده است.

آقای خلیلزاد روز سه‌شنبۀ گذشته شانزدهم جدی هم‌زمان با سفرهیأت گفت‌وگوکنندۀ دولت برای آغاز دور دوم گفت‌و‌گوهای صلح به دوحه، به کابل آمد. او در کابل با عبدالله عبدالله، رئیس شورای عالی مصالحۀ ملی و برخی از چهره‌های سیاسی کشور دیدارهایی داشت، اما با رئیس‌جمهور غنی دیدار نکرده ‌است.

دور نخست گفت‌وگوهای صلح میان هیأت دولت و طالبان پس از سه ماه با نهایی‌شدن کارشیوۀ گفت‌وگوها پایان یافت. دور دوم این گفت‌وگوها دو روز پیش در دوحه آغاز شد. قرار است هیأت‌های گفت‌وگوکننده فردا شنبه کار روی آجندای دور دوم را آغاز کنند.

ناجیه انوری، سخنگوی وزارت دولت در امور صلح در یک پیام ویدیویی می‌گوید که اعضای هیأت گفت‌وگوکنندۀ جمهوری اسلامی افغانستان برای پیش‌برد این دور گفت‌وگوها با گروه طالبان به گونۀ کامل آماده‌‌گی دارند. بانو انوری می‌گوید، برقراری آتش‌بس در افغانستان خواست اساسی مردم است و هیأت گفت‌وگوکننده این خواست را در گفت‌وگو با طالبان مطرح کرده است و اعضای این هیأت در این دور گفت‌وگوها با طالبان روی آن تأکید می‌کنند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
اخبار و تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید:

فیسبوک

توییتر

تلگرام