شیرمحمد عباس استانکزی، معین سیاسی وزارت امور خارجه، امروز در یکی از حسینیه‌های شهر کابل که میان عزاداران حسینی سخن می‌زد، از فشارهای ایالات متحدۀ آمریکا بر امارت اسلامی به‌شدت انتقاد کرد. او می‌گوید که ایالات متحدۀ آمریکا فشارهای گوناگون سیاسی و اقتصادی را بر حکومت سرپرست امارت اسلامی اعمال کرده ‌است.

معین سیاسی وزارت امور خارجه تأکید می‌کند که ایالات متحدۀ آمریکا در کنار فشارهایش بر حکومت سرپرست افغانستان، بر کشورهای دیگر نیز فشار آورده است تا با این حکومت رابطه نداشته باشند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او می‌افزاید: «آمریکا هنگام خروج خود از افغانستان میدان‌هوایی کابل را خساره‌مند ساخت و حتی طیاره‌های ملکی ما را تخریب کرد. همین‌گونه نمی‌خواهد ما از پشتوانۀ پولی خود استفاده کنیم، سیستم بانکی را بند ساخت و هم‌چنان آمریکا بر کشورهای دیگر نیز فشار آورد تا با حکومت امارت اسلامی افغانستان رابطه برقرار نکند.»

شیرمحمد عباس استانکزی از حملۀ هوایی آمریکا در منطقۀ شیرپور شهر کابل نیز انتقاد می‌کند و می‌گوید این حمله که منجر به کشته‌شدن چند تن شد، نقض موافقت‌نامۀ دوحه است. هرچند آقای استانکزی از رقم دقیق کشته‌شده‌گان و هویت آن‌ها در این حمله نام نمی‌برد، اما آمریکا اعلام کرده که در این حمله ایمن الظواهری، رهبر شبکۀ القاعده را کشته است.

معین سیاسی وزارت امور خارجه تأکید می‌کند که آمریکا براساس موافقت‌نامۀ دوحه باید حکومت کنونی افغانستان را به ‌رسمیت بشناسد و در بازسازی افغانستان سهم بگیرد.

با این حال، در مراسم گرامی‌داشت از روز دهم محرم، محمد احسانی، از بزرگان اهل تشیع افغانستان، خواستار بازگشایی مکتب‌های دخترانه شد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید: «به‌عنوان یک مسلمان نمی‌توانیم نقش تحصیل زنان را در توسعه نادیده بگیریم، برای همین امیدوارم به‌زودی زمینۀ تعلیم و تحصیل برای دختران مهیا شود.»

این در حالی‌ست که فقط چند روز دیگر به یک‌ساله‌گی روی‌کارآمدن دوبارۀ حکومت امارت اسلامی در افغانستان مانده‌؛ اما تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به ‌رسمیت نشناخته ‌است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: