شیرمحمد عباس استانکزی، معاون سیاسی وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی می‌گوید که آمریکا نباید در امور داخلی افغانستان مداخله کند. او امروز در یک نشست مردمی در غرب کابل تأکید کرده است که اکنون رهبران افغانستان سیاست خود را پیش می‌برند و هیچ خواستی از سوی دیگران قابل قبول نیست. به گفتۀ او، هر کسی خلاف منافع امارت اسلامی اقدامی کند، دشمن پنداشته می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

معاون سیاسی وزارت خارجه می‌افزاید که افغانستان از چهار ماه به‌ این‌سو به استقلال دست یافته و پس از ۲۰ سال قادر است بدون دخالت کشورهای دیگر، خود تصمیم‌گیری کند. او پیروزی افغانستان و شکست آمریکا را معجزه‌یی در قرن ۲۱ عنوان می‌کند و می‌گوید که جنگ امارت اسلامی در برابر آمریکا و ناتو، پیروزی تاریخی و جنگ جهانی‌ بوده است که افغانان با کم‌ترین امکانات پیروز آن شدند.

آقای استانکزی اتحاد در داخل کشور و تعامل با جامعۀ جهانی را دو چالش عمده در برابر امارت اسلامی می‌داند و می‌گوید که برای حل مشکلات اقتصادی کشور، امارت اسلامی خواهان روابط خوب با جامعۀ جهانی‌ست. او تأکید می‌کند که کمک‌های بشردوستانه دردی را دوا نمی‌کند و برای حل چالش‌ها باید صادرات کشور افزایش داده شود. او هم‌چنان از کشورهای همسایه می‌خواهد که مرزهای خود را به‌روی شهروندان افغانستان باز و در روند صدور ویزا سهولت‌ها را برای آنان فراهم کنند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

آقای استانکزی هم‌چنان دربارۀ حقوق زنان می‌گوید که زنان افغانستان از حقوق کامل برخوردار اند؛ اما چه‌گونه‌گی حقوق زنان در شریعت و فرهنگ افغانستان متفاوت از جامعۀ غرب است. او تصریح می‌کند که بسته‌ماندن مکتب‌ها در شماری از ولایت‌ها به‌دلیل مشکلات فنی‌ست که تلاش‌ها برای رفع آن ادامه دارد.

از سویی هم، انس حقانی، عضو ارشد امارت اسلامی در این نشست می‌گوید که جهان خواهان خودکفایی افغانستان نیست و با ایجاد نقاق میان شهروندان این کشور، تلاش دارد به اهداف خود برسد.

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که با گذشت بیش از چهار ماه از روی‌کارآمدن امارت اسلامی افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به‌ رسمیت نشناخته است. تشکیل دولت فراگیر، تأمین حقوق بشر و درنظر گرفتن حقوق زنان و دختران از شرط‌هایی اند که برای به رسمیت‌شناختن از سوی جامعۀ جهانی مطرح شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: