هبت‌الله آخوندزاده، رهبر امارت اسلامی، در پیامی به‌مناسبت عید فطر، گفته است که افغانستان در صلح و امنیت جهان نقش دارد و براساس این نیازمندی، جامعۀ جهانی باید حکومت امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد تا مشکلات موجود در چارچوب معیارها و اصول دیپلماتیک به‌‌طور رسمی و مسئولانه حل شود.

در این پیام هبت‌الله آخوندزاده که امروز (جمعه، نهم ثور/اردیبهشت) از سوی ذبیح‌الله مجاهد پخش شده، آمده است که امارت اسلامی با تمام کشورهای همسایه و منطقه و نیز جامعۀ جهانی روابط خوب و مثبت می‌خواهد. بیش از هشت ماه از روی‌کار‌آمدن امارت اسلامی در افغانستان می‌گذرد؛ اما هنوز هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

در پیام هبت‌الله آخوندزاده آمده است که امارت اسلامی اجازه نمی‌دهد از افغانستان تهدیدی متوجه کشور دیگری شود. با این حال، او از جامعۀ جهانی خواسته است که با امارت اسلامی تعامل خوب، مثبت و استوار بر احترام متقابل داشته باشد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

آخوندزاده به عملی‌سازی موافقت‌نامۀ دوحه میان امارت اسلامی و ایالات متحدۀ آمریکا تأکید کرده و افزوده است که آمریکا باید براساس این موافقت‌نامه، در امور داخلی افغانستان مداخله نکند. به‌ گفتۀ او، آمریکا باید به‌جای فشار، با حکومت امارت اسلامی هم‌کاری کند.

در بخشی از پیام هبت‌الله آخوندزاده آمده که امارت اسلامی به تمامی مخالفان خود عفو عمومی اعلام کرده‌ است، اما اگر کسی از این عفو عمومی «تمرد و سرپیچی» و برای آغاز جنگ دیگری در کشور تلاش کند، «با واکنش قاطع و جدی» روبه‌رو خواهد شد.

رهبر امارت اسلامی افزوده که زمینۀ خوب سرمایه‌گذاری در کشور فراهم شده و از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی خواسته است که در بخش‌های مختلف در افغانستان سرمایه‌گذاری کنند. او به بازسازی نیز تأکید کرده و از مردم خواسته است که در این امر سهم بگیرند.

آخوندزاده از کشورهای همسایۀ افغانستان و دیگر کشورها خواسته است که با مهاجران افغانستان روش خوب بر مبنای اصول بین‌المللی داشته باشند و به آنان فرصت و اجازه بدهند که به رضایت خودشان به کشور برگردند. او از سازمان ملل متحد و نهادهای جهانی نیز خواسته است که به مهاجران افغانستان زمینۀ خوب بازگشت را فراهم کنند.

از سویی هم، رهبر امارت اسلامی در این پیام خود گفته که کشت مواد مخدر در افغانستان «مطلقاً» منع شده است و امارت اسلامی تلاش می‌کند تا کشت بدیل کوکنار را به کشاورزان فراهم کند. آخوندزاده گفته است که امارت اسلامی به همۀ حقوق شرعی مردان و زنان احترام دارد و دیگران نباید از این موضوع بشری و عاطفی به‌عنوان ابزار برای اهداف سیاسی خود استفاده کنند.

او هم‌چنان گفته است که امارت اسلامی به آزادی بیان «با در نظرداشت منافع ملی و ارزش‌های اسلامی» متعهد است و «از نشرات سالم و مثبت حمایت می‌کند.» رهبر امارت اسلامی در بخش آموزش نیز گفته است که آنان برای «قوت‌بخشیدن جریان تعلیم و تربیه» دست به کار اند و به‌خاطر ترویج آموزش‌های دینی و «عصری»، مدرسه‌ها و مکتب‌ها را در بخش‌های مختلف کشور افتتاح کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

این در حالی‌ست که امارت اسلامی از زمان تسلط بر افغانستان که بیش از هشت ماه می‌گذرد، مکتب‌ها را به‌روی دانش‌آموزان دختر بالاتر از صنف ششم بسته‌اند. امارت اسلامی به تازه‌گی اعلام کرده است که در سراسر کشور در سطح ولسوالی‌ها میان ۳ تا ۱۰ مدرسۀ دینی می‌سازد.

برخی از نهادهای بین‌المللی حقوق بشری اما از امارت اسلامی خواسته‌اند که به‌جای ساخت مدرسه‌های دینی، به دختران اجازه بدهند به مکتب بروند.

رهبر امارت اسلامی در پیام عیدی خود اما از قربانیان حمله‌های مرگ‌بار اخیر در کابل، بلخ و کندز هیچ یادی نکرده است. آخوندزاده در این پیام خود افزوده که با تسلط امارت اسلامی بر افغانستان، امنیت در سراسر کشور تأمین و شعله‌های جنگ نیز خاموش شده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: