نشست «مجمع دیپلماسی آنتالیا» که روز جمعه در شهر آنتالیای ترکیه آغاز شد، پس از سه روز، روز گذشته به پایان رسید. نشستی که آگاهان مسائل سیاسی در مجموع آن را به سود افغانستان می‌دانند، اما می‌افزایند که برخی نگرانی‌هایی نیز وجود دارد که نباید نادیده گرفته شود.

جاوید مومند، آگاه مسائل سیاسی، می‌گوید که در نشست مجمع دیپلماسی آنتالیا دربارۀ افغانستان لابی‌گری شده است و این نشست برای افغانستان پُردستاورد خواهد بود. به گفتۀ مومند، از گفته‌های توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ آمریکا برای افغانستان در این نشست، چنین برمی‌آید که آمریکا می‌خواهد با امارت اسلامی تعامل کند و به آن امتیاز بدهد.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

او می‌گوید که احتمال دارد آمریکا امارت اسلامی را به رسمیت بشناسد؛ اما می‌افزاید که بر بهره‌برداری آمریکا در برابر به رسمیت‌شناختن امارت اسلامی، نگرانی وجود دارد. به گفتۀ او، افغانستان بارها از سوی قدرت‌های بزرگ قربانی شده است. آقای مومند می‌افزاید که امارت اسلامی در تعامل با جهان به‌ویژه آمریکا باید به‌طور جدی توجه داشته باشد.

مومند می‌گوید: «ما باید توازنی را برقرار کنیم که برای به رسمیت‌شناخته‌شدن، دیگر مسائل مهم ملی را قربانی نکنیم. یا برای این‌که به رسمیت شناخته شویم، زیان بسیاری را متقبل نشویم که مهار و مدیریت آن خطرناک است. منظور این است که اگر به آمریکا امتیاز بدهیم، واکنش روس‌ها را برمی‌انگیزد که این برای ما خطرناک است.»

در همین حال، بلال کریمی، از معاونان سخنگوی امارت اسلامی، نشست انتالیا را برای افغانستان و منطقه مهم می‌داند و می‌گوید که امیدوار است تغییرات مثبت به‌وجود بیاید. او اطمنیان می‌دهد که امارت اسلامی سیاستی را در پیش نمی‌گیرد که سبب نگرانی کشورهای همسایه یا دیگر کشورها شود.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

به گفتۀ کریمی، افغانستان باورمند به یک سیاست متوازن و بی‌طرف است و با تمام جهان بر مبنای منافع و ارزش‌های ملی به پیش خواهد رفت. او می‌گوید: «ما در تلاش هستیم که کشورهای دیگر هیچ آسیبی از ما نبینند. سیاست امارت اسلامی در مجموع این است که با حفظ اراده و استقلالیت کشور، منافع ملی را دنبال کند و با جهان مراوده داشته باشد.»

این در حالی‌ست که قرار است در ماه جاری نشستی دربارۀ افغانستان در چین برگزار شود و در آن وزیران امور خارجۀ شماری از کشورهای منطقه نیز شرکت کنند. وزارت امور خارجۀ امارت اسلامی گفته است که هیأت افغانستان نیز در این نشست شرکت خواهد کرد.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: