دومین دور نشست «مجمع دیپلماسی آنتالیا» قرار است امروز (جمعه، بیستم حوت/اسفند) با شعار «طراحی مجدد دیپلماسی» با حضور سران و مقام‌های ارشد ناتو، اتحادیۀ اروپا، سازمان ملل و برخی کشورهای منطقه و جهان آغاز شود.

خبرگزاری آناتولی ترکیه، گزارش داده است که این نشست به‌منظور بررسی مسایل منطقه‌یی و بین‌المللی در شهر بلک آنتالیا، در ترکیه برگزار می‌شود. «هزینۀ جنگ و صلح»، «رهبری در یک عصر ناپایدار» و «مسیرهای منطقه‌یی و جهانی منتهی به دیپلماسی، صلح و رفاه» از مهم‌ترین موارد بحث در این نشست گفته شده است.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در این نشست که برای سه روز ادامه خواهد داشت، امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجۀ امارت اسلامی که به ترکیه رفته است به نماینده‌گی از افغانستان سخن‌رانی خواهد کرد.

به نقل از آناتولی، ۳۰ پنل در چارچوب این نشست دربارۀ موضوعات مختلف منطقه‌یی و بین‌المللی در حوزه‌های سیاسی، مبارزه با نژادپرستی، عدالت، برقراری صلح جهانی، بهداشت جهانی، «افغانستان؛ نحوه مواجهه با واقعیت‌های جدید» و دیگر بخش‌ها، برگزار خواهد شد.

در همین حال، توماس وِست، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحدۀ آمریکا برای صلح افغانستان، روز گذشته در توییترش از رفتنش به ترکیه برای شرکت در این مجمع خبر داده است. او گفته است که در نظر دارد در این نشست با شرکای مهم آمریکا در بارۀ تعامل بین‌المللی با افغانستان گفت‌وگو کند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

سرپرست وزارت خارجه در حالی در این نشست شرکت می‌کند که با گذشت نزدیک به هفت ماه از روی‌کارآمدن امارت اسلامی بر افغانستان، تاکنون هیچ کشوری این حکومت را به رسمیت نشناخته است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: