سومین دور نشست وزیران خارجۀ کشورهای همسایۀ افغانستان دربارۀ وضعیت این کشور، قرار است هفتۀ آخر ماه آیندۀ میلادی (مارچ) در پکن، پایتخت چین برگزار شود.

شاه‌محمود قریشی، وزیر خارجۀ پاکستان، در پایان سفر چهار روزه هم‌راه با نخست‌وزیر این کشور به چین، در یک نشست خبری گفته است که پکن و اسلام‌آباد به توافقات مهمی در زمینۀ هم‌کاری‌های منطقه‌یی از جمله کمک به افغانستان دست یافته‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

رسانه‌های پاکستانی به نقل از وزیر خارجۀ این کشور گزارش داده‌اند که سومین نشست کشورهای همسایۀ افغانستان قرار است هفتۀ آخر ماه مارچ در چین برگزار شود.

قریشی افزوده که قرار است وزیر خارجۀ امارت اسلامی نیز در آخرین روز نشست وزیران امور خارجۀ همسایه‌های افغانستان شرکت کند تا این کشورها از تحولات افغانستان و مواضع آنان آگاه شوند.

به گفتۀ قریشی، در زمینۀ احیای مجمع مشترک پاکستان، چین و افغانستان نیز توافق شده تا سازوکار مؤثری برای توسعۀ همکاری‌های متقابل، به کار گرفته شود.

نخستین نشست کشورهای همسا‌یۀ افغانستان به تاریخ ۱۷ سنبله، به میزبانی پاکستان و دومین نشست نیز به تاریخ پنجم عقرب، به میزبانی ایران برگزار شد.

در این دو نشست، کشورهای همسایۀ افغانستان به ایجاد یک راه حل سیاسی به بحران افغانستان، تشکیل دولت فراگیر و انتقال کمک‌های بشردوستانه به این کشور تأکید کردند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

رهبران چین و پاکستان، نتایج این دو نشست در پاکستان و ایران را موفقیت‌آمیز خوانده و به تأثیر مثبت سومین نشست در چین نیز ابراز امیدواری کرده‌اند.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: