شورای امنیت سازمان ملل متحد قرار است امروز، نشست اضطراری مجمع عمومی این سازمان را دربارۀ تهاجم روسیه بر اوکراین برگزار کند.

در نشست مجمع عمومی سازمان ملل، خواسته‌های گستردۀ بین‌المللی برای آتش‌بس فوری و افزایش نگرانی‌ها دربارۀ میلیون‌ها شهروند آسیب‌دیدۀ اوکراین از جنگ مطرح می‌شود.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در این نشست که نخستین نشست مجمع عمومی در ۴۰ سال گذشته خوانده شده است، به همه اعضای سازمان ملل فرصت داده خواهد شد که دربارۀ تهاجم روسیه بر اوکراین صحبت کنند.

قطع‌نامۀ تشکیل نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد روز گذشته، در شورای امنیت این سازمان به رأی‌گیری گذاشته شد. قطع‌نامه با ۱۱ رأی موافق به تصویب رسید. روسیه به این قطع‌نامه رأی منفی داد، اما چین، هند و امارات متحده عربی رأی ممتنع استفاده کردند.

این در حالی‌ست که روسیه و اوکراین پس از چهار روز نبرد، گفت‌وگوهای‌شان را در مرز بلاروس آغاز کرده‌اند. پیش‌تر مقام‌های دفتر ریاست‌جمهوری اوکراین موافقت کرده بودند که با هیأت روسی در مرز بلاروس دیدار کنند.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پس از دومین روز حملۀ نظامی بر اوکراین، با پخش بیانیه‌یی اعلام کرد که این کشور خواستار صلح در اوکراین است. رئیس‌جمهور روسیه تأکید کرد که خواستار گفت‌وگوست.

سلام‌وطندار فارسی را در توییتر دنبال کنید

در همین حال، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین، در گفت‌وگوی تلفنی با بوریس جانسون، نخست‌وزیر بریتانیا گفته که ۲۴ ساعت آینده برای کشورش حیاتی است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: