سران دولت‌های عضو سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو، با پخش بیانیه‌یی حملۀ روسیه بر اوکراین را محکوم کرده‌اند. آنان از روسیه خواسته‌اند که به تهاجم نظامی خود بر اوکراین پایان دهد و تمامی نیروهای خود را از این کشور بیرون کند.

در بیانیه آمده که این حملۀ برنامه‌ریزی‌شده بر کشور مستقل، صلح‌آمیز و دموکرات اوکراین، وحشیانه و کاملاً بی‌دلیل و غیرمؤجه است. سران دولت‌های عضو ناتو از تلفات حزن‌انگیز، رنج انسانی و ویرانی بزرگ در اوکراین ناشی از اقدامات روسیه ابراز تأسف کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

در بیانیه تأکید شده که صلح در قارۀ اروپا متلاشی شده است و جهان روسیه و بلاروس را به‌دلیل اقدامات‌شان پاسخ‌گو خواهد کرد. دولت‌های عضو ناتو از تمام کشورهای جهان خواسته‌اند که این تهاجم «غیرمعقول» را بدون قیدوشرط محکوم کنند.

در بیانیه هم‌چنان آمده که مسئولیت کامل جنگ برعهدۀ روسیه است و این کشور مسیر گفت‌وگو و دیپلماسی را که از سوی ناتو پیشنهاد شده بود، رد کرده است.

بیانیه افزوده است: «این کشور قوانین بین‌المللی به‌شمول منشور سازمان ملل متحد را از اساس زیر پا گذاشته است. تصمیم رئیس‌جمهور پوتین مبنی بر حملۀ نظامی بر اوکراین یک اشتباه راه‌بردی است که روسیه بهای سنگین سیاسی و اقتصادی را در قبال آن خواهد پرداخت. تحریم‌های سنگین و بی‌پیشینه بر روسیه اعمال شده است. ناتو با ذی‌نفعان مرتبط و دیگر سازمان‌های بین المللی از جمله اتحادیۀ اروپا به هماهنگی نزدیک ادامه خواهد داد.»

سران دولت‌های عضو ناتو تأکید کرده‌اند که با انسجام کامل در کنار رئیس‌جمهور منتخب، دولت، پارلمان و شهروندان اوکراین می‌استند و با خانواده‌های قربانیان، زخمیان و بیجاشده‌گان ابراز همدردی می‌کنند. آنان افزوده‌اند که به تمام اصول بنیادین اروپا متعهد‌اند و به پشتی‌بانی سیاسی و عملی خود از اوکراین ادامه می‌دهند و از دیگران نیز می‌خواهند که چنین کنند.

در بیانیه تصریح شده است که با توجه به اقدامات روسیه، ناتو تمام پیامدهای ضروری را دربارۀ وضعیت بازدارنده‌گی و دفاعی برای قلمرو این پیمان طرح خواهد کرد و متحدان براساس مادۀ چهارم معاهدۀ واشنگتن، رای‌زنی کرده‌اند.

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

در بیانیه آمده است: «ما به اتخاد تمام اقدامات و تصمیم‌های ضروری برای تضمین امنیت و دفاع تمام متحدان‌مان ادامه می‌دهیم. ما نیروهای دفاعی، زمینی و هوایی را در مناطق شرقی پیمان ناتو مستقر کرده‌ایم. ما برنامه‌های دفاع ناتو را فعال و خود را برای واکنش به طیفی از روی‌دادهای احتمالی و تأمین امنیت قلمرو ناتو آماده کرده‌ایم. اکنون در حال استقرار نیروهای دفاعی قابل توجه در بخش‌های شرقی قلمرو ناتو هستیم و تمام اقدامات ضروری را برای بازدارنده‌گی و دفاع قوی از قلمرو ناتو در حال حاضرو در آینده انجام خواهیم داد. اقدام‌های ما بازدارنده، غیرتشدیدکننده و متناسب باقی خواهد ماند.»

سران دولت‌های عضو ناتو افزوده‌اند که برای محافظت و دفاع از تمام متحدان دست‌به‌دست هم می‌دهند و تأکید کرده‌اند که «آزادی همیشه بر ظلم پیروز خواهد شد.»

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
به اشتراک گذاری بر روی facebook
به اشتراک گذاری بر روی twitter
به اشتراک گذاری بر روی telegram
به اشتراک گذاری بر روی whatsapp
به اشتراک گذاری بر روی email
به اشتراک گذاری بر روی print
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: