ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، پس از دومین روز حملۀ نظامی بر اوکراین، با پخش بیانیه‌یی اعلام کرده که این کشور خواستار صلح در اوکراین است. رئیس‌جمهور روسیه گفته که خواستار گفت‌وگوست.

ولادیمیر پوتین تأکید کرده که براساس توافقات مینسک، به اوکراین فرصت داده است تا جمهوری‌های دونباس را دوباره ادغام کند. او گفته است که اوکراین باید تیراندازی به مناطق مسکونی را متوقف کند و به مردمی که در آن‌جا زنده‌گی می‌کنند، گوش دهد.

رئیس‌جمهور روسیه در این بیانیه گفته است: «ما می‌خواستیم با اروپا و ایالات متحده صحبت کنیم؛ اما در پاسخ فقط با بی‌توجهی به پرسش‌های خود مواجه شدیم.» پوتین افزوده است که در همۀ این سال‌ها، غرب از رژیم اوکراین پشتی‌بانی کرد و آن را به جنگ با روسیه سوق داد.

او تأکید کرده است: «در تمام این سال‌ها ما درخواست کردیم که همسایه‌گان خود را مسلح نکنیم؛ زیرا این سلاح‌ها علیه غیرنظامیان در دونباس استفاده می‌شود.»

سلام‌وطندار فارسی را در تلگرام دنبال کنید

این در حالی‌ست که به گفتۀ رئیس‌جمهور روسیه، این کشور هم‌چنان برای کارهایی که انجام نداد، توسط تحریم‌ها خفه می‌شد. او تأکید کرده که کریمه را روسیه به خود الحاق نساخته؛ بل از طریق همه‌پرسی به روسیه برگشته است. پوتین هم‌چنان تصریح کرده است: «ما در دونباس نجنگیدیم، جنگ داخلی در اوکراین بود.»

رئیس‌جمهور روسیه گفته که اکنون اوکراین به جمهوری‌های دونباس که توسط روسیه به رسمیت شناخته شده‌، حمله کرده است. او افزوده است که ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در یک مجمع بین‌المللی، تمایل خود را برای داشتن سلاح هسته‌یی به‌منظور تهدید روسیه اعلام کرده است.

پوتین گفته است که مردم اوکراین به روس‌ها مانند برادر اند، اما رهبری اوکراین و ایالات متحدۀ آمریکا آنان را به ورطه‌یی هدایت می‌کند که نفرت را علیه روسیه تبلیغ می‌شود. رئیس‌جمهور روسیه در این بیانیه یادآوری کرده است که این کشور به آزادی مردم برادر اوکراین کمک خواهد کرد.

سلام‌وطندار فارسی را در فیس‌بوک دنبال کنید

او تأکید کرده است که اوکراین آزاد و مستقل و دوست روسیه خواهد بود. به گفتۀ رئیس‌جمهور روسیه، این کشور می‌خواهد که ایالات متحدۀ آمریکا از مرزهایش عقب‌نشینی کند و اوکراین را دست‌نشاندۀ خویش تلقی نکند.

پوتین حملۀ روسیه بر اوکراین را حفظ صلح نامیده و تأکید کرده که این کار را تنها به هدف غیرنظامی‌کردن یک کشور همسایه انجام داده است تا هیچ یک از غیرنظامیان کشور «برادر» آسیب نبینند. رئیس‌جمهور روسیه به‌طور مجدد تأکید کرده است که طرف‌دار صلح است و اما گفته که این کشور باید صلح را تحمیل و متجاوزان را آرام کند.

دولت اوکراین هنوز به این پیشنهاد رئیس‌جمهور روسیه پاسخ نداده است.

مرتبط با این خبر:

به اشتراک بگذارید:
تحلیل‌های مرتبط

اخبار و گزارش‌های سلام وطن‌دار را از شبکه‌های اجتماعی دنبال کنید: